Читання

Урок №1

Конспект

залікового уроку читання

Тема: За Володимиром Уткіним «Рослини-мандрівники». Міні-дослідження «Звідки походять рослини?».

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата: 07.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна


Тема: За Володимиром Уткіним «Рослини-мандрівники». Міні-дослідження «Звідки походять рослини?».

Мета. Ознайомити учнів з розділом «Дивовижний світ довкола», його структурою; ознайомити з твором Володимира Уткіна «Рослини-мандрівники»; вчити виділяти головне; удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, зв'язне мовлення. Виховувати бажання вчитися, пізнавальний інтерес. 

Перебіг уроку 

І. Вступна частина. 

1. Емоційне налаштування. 

2. Мотивація навчальної діяльності. 

Слухання пісні «Ходить гарбуз». 

— Чи доводилося вам чути цю пісню? Що ви з неї довідались? Чи справді усі городні культури родичі? 

— Відповіді на ці та інші запитання ми спробуємо з'ясувати сьогодні на уроці. 

ІІ. Основна частина. 

1. Робота над текстом Володимира Уткіна «Рослини-мандрівники». (с.103-104) 

 Щоденні 5. Збагачую свій словниковий запас. Ботаніка — наука про рослини. 

 Щоденні 5. Читаю для себе. Технологія «INSERT». Учні самостійно перечитують статтю. На берегах підручника ставлять олівцем позначки:

 «v» — знайома інформація (я це вже знаю); 

«!» — нова для мене інформація; 

«?» — я думав / думала про це інакше; 

«+» — про це хотілося б дізнатися більше. 

Після читання учні заповнюють відповідні колонки таблиці, куди вписують речення (фрази або слова), до яких вони поставили позначки. Обговорюють свій вибір у групах. v ! ? + 

— Що вас найбільше здивувало у статті? Виконання завдань, поданих після тексту (с.104). 

 Щоденні 5. Читаю для когось. Учні почергово читають текст по одному абзацу. 

 Робота в парах. Вправа «Дуель». Учні задають один одному запитання за змістом прочитаного. 

2. Добір заголовків до тексту. —Поміркуйте, які ще заголовки можна дібрати до прочитаного тексту? 

3. Робота з ілюстрацією. — До якої частини розповіді художники намалювали ілюстрацію? Прочитайте. Розкажіть, якими ілюстраціями ви б доповнили текст. 

4. Міні-дослідження «Звідки походять рослини?». Складання усного висловлювання. 

ІII. Заключна частина. 

1. Рефлексія. 

2. Домашнє завдання. Знайти розповідь у додаткових джерелах про походження однієї з рослин, які вирощуються зараз на присадибних ділянках


Урок №2

Конспект

залікового уроку читання

Тема:Яків Михлик «Мандри по дну морському». Створення фотоколажу за власним задумом.

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата: 11.02.2025 

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна

Тема: Яків Михлик «Мандри по дну морському». Створення фотоколажу за власним задумом.

Мета. Ознайомити учнів з оповіданням Якова Михлика «Мандри по дну морському»; вчити виділяти головне, аналізувати риси характеру персонажа; удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, зв'язне мовлення. Виховувати інтерес до вивчення навколишнього світу. Перебіг уроку І. Вступна частина.

· Емоційне налаштування.

· Мотивація навчальної діяльності.  Вправа «Дешифрувальник».

— Розшифруйте слова за поданими кодами.

а

б

в

г

ґ

Код 1. 1а, 3б, 2в, 1г, 3г

Код 2. 2а,1б, 2б, 1г, 2б, 2а, 3г, 1в

Код 3. 2д, 1б, 3д, 1б, 3а, 1д, 2а, 2г, 3в

1

м

е

я

л

а

2

г

о

ш

к

ч

3

п

у

а

і

р

Учні розшифровують слова мушлі, геологія, черепашка

— Що об'єднує розшифровані слова? Чи є слова з подібним значенням?

— Яке слово для вас є новим? Чи знаєте ви його значення? Де можна дізнатися значення незрозумілих слів?

ІІ. Основна частина.

· Робота із заголовком оповідання Якова Михлика.

· Робота над оповіданням Якова Михлика «Мандри по дну морському» (с.105-106)

  • Щоденні 5. Читаю для себе.

Учні самостійно читають текст, заповнюють «Картку читача» (за вже відомим зразком).

Яка частина оповідання тобі сподобалася найбільше?

...

Про що це оповідання?

....

Що нового ти дізнався / дізналася з оповідання?

.....

Що з прочитаного тобі найбільше запам'яталися?

......

Які запитання ти хочеш поставити головному персонажу?

Над чим варто задуматися після читання оповідання?

  • .Вправа «Магі.. чний кубик».  Виконання завдань, поданих після оповідання на с. 106.

· Створення фотоколажу за власним задумом. 4. Робота над створенням лепбука «Мандруємо планетою». Орієнтовні рубрики:

Фестивалі снігу і льоду у світі.

Музеї під відкритим небом планети.

10 найбільш незвичайних місць світу.

ІII. Заключна частина. 1. Рефлексія. Вправа «Три — два — один».

Назвати три факти, які були новими, цікавими, несподіваними на уроці.

Назвати два факти, які здалися нецікавими, некорисними, або вже були відомі учням.

Назвати один факт, який хотілось би вивчити детальніше, поглибити знання.

2. Домашнє завдання.

Переказати оповідання від імені Володі. 


Урок №3

Конспект

залікового уроку читання

Тема:Урок позакласного читання «Цікавинки природи».

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата: 14.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна

Тема: Урок позакласного читання «Цікавинки природи».

Мета. Поглибити знання учнів про твори різних жанрів; формувати навички свідомого виразного читання, особистісного спілкування і спілкування у групах; удосконалювати вміння характеризувати прочитане, визначати головну думку творів, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, пам'ять, увагу, вміння висловлювати оцінні судження, зв'язне мовлення. Виховувати інтерес до читання.

Перебіг уроку І. Вступна частина.

· Емоційне налаштування.

· Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Основна частина.

· Вправа інтерв'ю.

— Що таке цікавинка?

— Що вас найбільше цікавить?

— Звідки можна більше дізнатися про речі, які вас цікавлять?

· Робота з виставкою книг.

— Які книжки ви бачите на виставці?

— Які книжки вам знайомі?

— Розподіліть книги на дві групи: збірки та окремі твори.

— Розгляньте книги, визначте, які вам хотілося б прочитати. Поясніть, як ви обираєте книгу для читання: за заголовком, за ілюстраціями, за обсягом творів чи ще за якимись ознаками.

· Обговорення прочитаних творів 4. Читання та обговорення нових творів.

Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання Майка Йогансена «Жук-водолюб і таргани» учнями.

— Чи доводилося вам спостерігати за жуками?

— Чи варто забирати жуків та інших тварин додому? Чому?

— Чи можна хлопчиків назвати дослідниками?

— Складіть поради для хлопчиків щодо поводження з тваринами.

ІII. Заключна частина.

1. Рефлексія. Вправа «Казкова скринька».

— Чи справдилися ваші очікування від уроку?

Учні називають (складають в скриньку) свої враження від уроку. 2. Домашнє завдання.

Тема наступного уроку позакласного читання «Природа потребує допомоги».


Додаток до уроку

Майк Йогансен

ЖУК-ВОДОЛЮБ І ТАРГАНИ

По дорозі повз жук. Великий та чорний.

Іван глянув і сказав:

— Це жук-водолюб. Він любить воду.

Це він залетів сюди з Комишуватого озера. Подивлюсь, як він буде жити у мене в хаті.

Іван забрав жука. Жук був немов чорна ложка, гладкий і блискучий. Вуса він сховав, бо злякався, чи не смикне Іван його за ті вуса. На череві в нього був гострий такий шпичак, як голка.

Іван приніс жука, налив води в банку, вкинув туди пару камінців — буде йому хата — і пустив жука. Жук трохи посидів і ринув на дно. Там він заповз під камінь і причаївся. Сидить і стриже вусами — що воно далі буде.

Цей жук трави не їсть. Йому треба м'яса. Може, йому згодиться тарганяче м'ясо?

Іван піймав таргана і вкинув у банку. Одразу тарганові стало мокро, і він швиденько узявся плавати, щоб випливти на сухе.

Купався він, купався, та нікуди податись — навкруги скло, ще й слизьке.

Тим часом жук, прудивши вусом, побачив, що вгорі вода гуляє і щось нагнало хвилю. Треба глянути, хто каламутить воду. Отже, водолюб виплив, ухопив таргана і поволік його до себе під камінь.

Довго не видно було нічого, аж ось випливло. Виринула тарганяча шкура. Значить, жук з'їв таргана, а шкурку пустив.

Іван наловив ще тарганів і понапускав їх у банку.

Жук поїв їх з троє і більше не виринав. Сидів під каменем.

Коли стемніло і всі вже полягали спати, щось як загуде: ж-ж-ж-цок! Тоді знову тихо. Ж-ж-ж-цок! То жук вилетів з банки й літав по хаті. Зачепиться об щось і впаде. Літав, літав, озера не знайшов і знов повернувся в банку. Там ще повечеряв парою тарганів і затих.

Так він жив у Івана днів зо три. Але однієї ночі надибав він одчинене вікно і подавсь геть, на Комишувате озеро. 


Урок №4

Конспект

залікового уроку читання

Тема: Анатолій Давидов «У зимовому лісі» (уривок з повісті «Березовий сік»). 

Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас

Дата: 18.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна

Тема: Анатолій Давидов «У зимовому лісі» (уривок з повісті «Березовий сік»). Визначення стилю тексту.

Мета. Ознайомити учнів з уривком повісті Анатолія Давидова «У зимовому лісі»; вчити виділяти головне, аналізувати сюжет оповідання; удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, зв'язне мовлення. Виховувати бажання вивчати та берегти природу рідного краю. Перебіг уроку І. Вступна частина.

· Емоційне налаштування.

· Мотивація навчальної діяльності.

— Пригадайте, що таке повість. Чим вона відрізняється від оповідання? Від казки? — Які повісті ви читали раніше?

ІІ. Основна частина.

· Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Анатолія Давидова (с.106).

· Робота над уривком повісті Анатолія Давидова «У зимовому лісі» (с. 106-109).

  • Робота із заголовком.

— Прочитайте заголовок.

— Чи доводилося вам бувати у зимовому лісі? Чим він особливий?

— Поміркуйте, про що може розповідатися у тексті з таким заголовком.  Щоденні 5. Читаю для когось.

Робота у групах. Почергове читання уривка повісті по одному абзацу.

Вправа «Дуель». Учні в парах ставлять один одному запитання за змістом прочитаного.  Удосконалення навичок виразного читання.

Вправа «Кидок — засічка».

Вправа «Диктор телебачення».

  • Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота у групах.

Орієнтовні запитання:

Просте. Про кого йдеться в повісті?

Уточнююче. Я можу помилитися, але, здається, діти поїхали в зоопарк?

Пояснююче. Чому вчителька вирішила повезти дітей у лісництво?

Творче. Яким ви уявляєте Михея Хомича?

Оціночне. Чи правильно вчинив Михей Хомич, коли дозволив зайчику втекти?

Практичне. Що ви порадили б дітям?

  • Виконання завдань, поданих після тексту на с. 109.  Визначення стилю тексту за алгоритмом-підказкою (с.109). — Який це може бути текст за стилем?

· Робота з ілюстрацією на с. 108. Входження у малюнок.

— Що зображено на малюнку?

— До якої частини тексту художники намалювали ілюстрацію? Прочитайте. — Де на малюнку ви? Розкажіть що ви бачите, що чуєте, що відчуваєте.

ІII. Заключна частина. 1. Рефлексія.

— Чи справдилися ваші очікування від уроку?

2. Домашнє завдання.

Знайти в бібліотеці та прочитати твори Анатолія Давидова. 


Урок №5

Конспект

залікового уроку читання

Тема: Наталія Клевцова «На ставку». Переказ тексту від імені персонажа.

Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас

Дата:24.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна

Тема:  Наталія Клевцова «На ставку». Переказ тексту від імені персонажа.

Ознайомити учнів з оповіданням Наталії Клевцової «На ставку»; вчити виділяти головне; удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, зв'язне мовлення. Виховувати бажання допомагати тваринам.

Перебіг уроку 

І. Вступна частина.

· Емоційне налаштування.

· Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Основна частина.

1. Робота над оповіданням Наталії Клевцової «На ставку» (текст на картках).

Щоденні 5. Читаю для себе.

  • Стратегія «Щоденник подвійних нотаток».

Учні самостійно мовчки читають текст оповідання. Під час читання записують у першу колонку таблиці цитати, фрази, які на них справили найбільше враження (викликали схвалення чи, навпаки, непорозуміння / протест). У другій колонці пояснюють, які думки та асоціації викликала записана цитата / фраза, про що вона змушує замислитись, пояснює вчинки.

Фраза з тексту

Мої міркування

(Чому саме ця цитата обрана? Про що вона змушує замислитись?)

— Чи сподобалося вам, як закінчилось оповідання?

  • Щоденні 5. Читаю для когось.

Робота у парах. Почергове читання тексту по одному абзацу.

  • Діалог «Учень — учень».

— Попрацюйте в парах. Один учень ставить три запитання за змістом оповідання інший відповідає. Відтак обмінюєтеся ролями. Визначте найцікавіше запитання. 2. Вправи на удосконалення читацьких навичок.

  • Вправа «Розвідники».

— Скільки у тексті окличних речень?

— Скільки у тексті питальних речень?  Вправа «Фотограф».

Учитель проектує на екран початок речення, учні запам'ятовують його, відшукують у тексті, читають повністю.

ІII. Заключна частина.

· Рефлексія. — Чи справдилися ваші очікування від уроку?

— Які висновки ви зробили для себе після уроку?

· Домашнє завдання.

Скласти продовження історії. 

Додаток до уроку

Наталія Клевцова

НА СТАВКУ

Після школи хлопці вирішили побігти до ставка.

— Можна буде поковзати, — вигукнув Матвій. Холодний вітер розкуйовдив його волосся.

— Наввипередки, — крикнув Тарас і хлопці побігли.

Першим прибіг Павло і глянув на воду. Ставок виблискував на сонці, мов дзеркало. Крига була ще тонкою, морозу тільки два градуси, куди ж кататись.

— Хлопці, відбій.

Матвій топнув ногою по льоду, під ногою хлюпнуло.

— Проламується...

— Матвію, ну що ти таке кажеш. Будуть ще Йорданські морози, замерзне.

Тарас і Матвій повернули назад, хотіли додому.

— Хлопці, ви чули? — Павло ще не відійшов, напружено вдивлявся.

Сутінки опустились на землю. Швидко вечоріло. Та хтось ніби кликав хлопця. Друзі повернулись і вже втрьох придивлялись та прислухались. Берег був нерівний, між кущем та водою щось каламутилось. Он, там! Хлопчик побачив малого цуцика, який бовтається у воді. Всім тілом він боровся за своє життя. Лапки били по кризі, він не міг вибратись.

Павло підбіг, вступив у воду, ухопив цуценя. Воно тремтіло від холоду і раділо, що врятоване. Швидким кроком хлопці побігли додому — грітися. Недаремно прийшли на ставок!



Урок №6

Конспект

залікового уроку читання

Тема: Оксана Шамрай «Джин». Створення презентації/фотоколажу (на вибір).

Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас

Дата:26.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна

Тема: Оксана Шамрай «Джин». Створення презентації/фотоколажу (на вибір).

Ознайомити учнів з оповіданням Оксани Шамрай «Джин»; вчити виділяти головне, визначати головну думку оповідання, удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності дітей зв'язне мовлення. Виховувати любов до тварин. Перебіг уроку І. Вступна частина.

· Емоційне налаштування.

· Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Основна частина.

· Робота над оповіданням Оксани Шамрай «Джин» (с.109-111).  Робота із заголовком. Вправа «Передбачення».

— Як ви думаєте, який за жанром може бути цей текст? Поміркуйте, про які події йтиметься в тексті (реальні чи вигадані).

  • Щоденні 5. Читаю для себе.

Учні самостійно упівголоса читають оповідання.

  • Вправа «Дуель».

Учні ставлять один одному запитання за змістом прочитаного вірша.

  • Виконання завдань, поданих після оповідання на с. 111.
  • Вправи на удосконалення читацьких навичок.
  • Вправа «Хвилі».

Учитель задає тон і темп читання. Текст оповідання читають так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше.

  • Вправа «Диктор телебачення».

Учні читають текст оповідання, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів. o Вправа «Стоп — старт».

«Старт» — читати якнайшвидше, «стоп» — зупинитися і відпочити.

· Робота з ілюстрацією. Входження в малюнок. — Що зображено на малюнку на с. 110-111? — Де на малюнках ви? Розкажіть про свої відчуття.

— Який малюнок намалювали б ви?

— Які кольори переважатимуть у вашій картині?

— Що буде основним фоном?

· Робота в малих групах. Створення презентації/фотоколажу (на вибір).

ІII. Заключна частина.

· Рефлексія.

— Чи справдилися ваші очікування від уроку?

— Які емоції охоплювали вас протягом уроку? — Що вас здивувало?

· Вправа «Три — два — один».

Назвати (записати) три факти, які були новими, цікавими, несподіваними на уроці.

Назвати (записати) два факти, які здалися нецікавими, некорисними, або вже були відомі учням.

Назвати (записати) один факт, який хотілось би вивчити детальніше, поглибити знання.

· Домашнє завдання.

Виконати завдання на вибір.

  • Скласти розповідь «Якби я зустрів справжнього Джина».
  • Намалювати ілюстрацію до твору.


Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати