Математика
Урок №1
Конспект
залікового уроку математики
Тема: Переставний, сполучний, розподільний закони множення, їх властивості. Розв'язування задач на подвійне зведення до одиниці двома способами за схемою.
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 05.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема . Переставний, сполучний, розподільний закони множення, їх властивості. Розв'язування задач на подвійне зведення до одиниці двома способами за схемою.
Мета уроку:
навчальна: систематизувати, розширити і поглибити знання з теми множення натуральних чисел; відпрацювати вміння і навички щодо застосування законів множення;
розвиваюча: розвивати в учнів обчислювальні навички, логічне мислення, продовжувати розвивати самостійність у роботі;
виховна: виховувати розуміння ролі математики в житті, розуміння важливості математичних знань, людські якості: сумлінність, працелюбство.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Технічне обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна дошка, комп'ютерна презентація створена за допомогою програми SMART Notebook.
Форми організації роботи: фронтальна, парна, індивідуальна.
План уроку:
- Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.(1 хв)
- Мотивація навчальної діяльності.(4 хв)
- Постановка теми та мети уроку.(2 хв)
- Актуалізація опорних знань.(5 хв)
- Формування вмінь і навичок.(30 хв)
- Підсумок уроку.(2 хв)
- Домашнє завдання.(1 хв)
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.
Вчитель: (заходжу в клас, вітаюся) – Добрий день! Сідайте!
Побажання вчителя: (1-й слайд)
Перш ніж почати урок, мені хотілося б дізнатися, чи готові ви до уроку, який у вас настрій? Чи є у вас бажання дізнатися щось нове? Як сказав перський поет Сааді, «Учень, який навчається без бажання, - це птах без крил». І мені хотілося б, щоб у вас завжди було бажання дізнатися щось нове, не тільки на сьогоднішньому уроці, а завжди і тільки в цьому випадку своїми «крилами» ви будете злітати все вище і вище. Епіграфом до нашому уроку будуть слова Рене Декарта «Мало мати хороший розум, важливо вміти застосовувати його».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Діти! На уроці Мальвіна запропонувала виконати Буратіно і П'єро множення: 32 ∙ 25 (2-й слайд)
Буратіно виконував рішення стовпчиком, а П'єро - усно і міркував так: (3-й слайд)
32∙25=(30+2)∙25=30∙25+2∙25=750+50=800
Чиє рішення було раціональніше? (П'єро)
Вчитель: Що застосував П'єро? (Розподільний закон множення)
Вчитель: А з якими ще законами множення ми познайомилися на минулих уроках? (Переставний та сполучний закони)
Чи можна було для виконання цього множення застосувати сполучний закон? Запропонуйте рішення. (3-й слайд)
Учні: 32∙25=8∙4∙25=8∙(4∙25)=8∙100=800
ІІІ. Постановка теми та мети уроку.
Вчитель: Молодці! Бачите, діти, як полегшують обчислення закони множення.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати закони множення. Тому відкрийте ваші зошити і запишіть число, класна робота і тему уроку «Закони множення».
(4-й слайд)
А тепер послухайте уривок з дуже відомої казки, здогадайтеся, що це за казка, хто її написав, і про що йде мова в цьому уривку.
За кілька кроків від неї сидів Чеширський кіт.
- Скажіть будь ласка, куди мені звідси йти?
- А куди ти хочеш потрапити? - відповів Кіт.
- Мені все одно ... сказала Аліса.
- Тоді все одно куди і йти, - зауважив Кіт.
Учні: Це уривок з казки «Аліса в країні чудес». Її написав Льюїс Керролл
Вчитель: Так що ж хотів сказати Кіт?
Учні: Перед тим як щось робити, треба знати, в якому напрямку рухатися, поставити мету.
Вчитель: Діти! Хто спробує сформулювати мету уроку?( Учні формулюють мету уроку) (5-й слайд)
Молодці! Мета поставлена, а результатом досягнення мети буде ваша оцінка. Протягом всього уроку ви будете накопичувати бали (самостійне рішення прикладів, усні відповіді, рішення прикладів біля дошки), в кінці уроку підсумовуємо всі бали-це ваша оцінка.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Усне опитування: (6-й слайд)
- Сформулювати переставний закон множення і показати його математичний запис.
- Сформулювати сполучний закон множення і показати його математичний запис.
- Сформулювати розподільний закон множення відносно додавання і показати його математичний запис.
- Сформулювати розподільний закон множення відносно віднімання і показати його математичний запис.
V. Формування вмінь і навичок.
Виконання вправ.
1. Розподіліть по групах приклади на застосування сполучного і розподільного законів множення (один учень виконує на дошці). Перевіряє себе. (7-й слайд)
2. Розв'язування цих прикладів по варіантах з взаємоперевіркою.
Робота в парах. (8-й слайд)
1 варіант 2 варіант
45∙ 2х = 90х 2(х+7) = 2х+14
8х∙у∙11 = 88ху (с-9)11 = 11с-99
2а∙14х = 28ах (6х+7у-5)4 =24х+28у-20
12х∙2∙у∙5 = 120ху 9(4а+8у)= 36а+72у
6∙5у∙13 = 390у 10(11х-3+2у)=110х-30+20у
Учні, які впоралися із завданням завчасно, отримують додаткове завдання на картці.
3. Колективне рішення прикладів біля дошки. (9-й слайд)
Обчисліть зручним способом, назвіть закон, на який спиралися при обчисленнях:
а) 2 ∙ 328∙5
б) 125∙43∙8
в) 855∙97 +145 ∙97
г) 123 ∙ 27 - 23 ∙ 27
д) 23∙48-35∙23+87∙23
Ви добре працювали, а зараз пора і відпочити!
Фізкультхвилинка(10-й слайд)
Продовжуємо роботу.
4. Індивідуальна робота. Складання виразів математичною мовою. (11-й слайд)
«Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим»
1 варіант
Ціна хризантеми х грн. за одну квітку, а ціна однієї троянди - на 30 грн. більше. Записати:
а) ціну троянди (х + 30)
б) вартість п'яти хризантем (5х)
в) вартість трьох троянд (х + 30) ∙ 3
г)вартість букета з п'яти хризантем і трьох троянд (5х+(х+30)∙3=5х+3х+90=8х+90)
2 варіант
Ціна слив х грн. за 1 кг, а алича коштує на 7 грн. дешевше.
а) ціну аличі (х-7)
б) вартість двох кілограмів слив (2х)
в) вартість шести кілограмів аличі (х-7) ∙ 6
г) вартість двох кілограмів слив і шести кілограмів аличі разом
(2х + (х-7) ∙ 6 = 2х + 6х-42 = 8х-42)
Після виконання завдання учні проводять самоперевірку з поясненням.
5. Колективне рішення прикладів біля дошки з поясненням.
Спростити вираз і знайти його значення. (12-й слайд)
- 16m-2m+6m, якщо m=493
- 13р-7р-24р-13, якщо р=217
VІ. Підсумок уроку.
Оцініть себе за кількістю набраних балів. Здайте вчителю картку самооцінювання.
Рефлексія «Світлофор».
Оцініть свій емоційний стан після уроку. (13-й слайд)
Діти у вас на столах лежать три листочки:
Жовтий колір - все вийшло, урок вдався;
Зелений колір - залишилося дещо не зрозуміло;
Бузковий колір - нічого не зрозуміло.
Оберіть один із них і покажіть мені.
Велике спасибі, діти, за спільну роботу. (14-й слайд)
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити закони множення натуральних чисел. Виконати № 448, 453 (1,2)
Картка(додаткова оцінка)
Спростіть вираз:
1) 8а∙25∙125 у =
2) а∙12х∙5у=
3) 38а∙24х=
Обчисліть найзручнішим способом:
1) 49 ∙ 46 - 49 ∙ 23 + 51 ∙ 23 =
2) 64 ∙ 258 - 64 ∙ 39 - 64 ∙ 19 =
3) 72 ∙ 248 - 72 ∙ 48 - 200 ∙ 70 + 2 ∙ 200 =
4) 36 ∙ 148 - 36 ∙ 136 + 12 ∙ 64 =
Спростіть вираз і обчисліть його значення:
38а + 14а - 6а + 36, якщо а = 172
Урок №2
Конспект
залікового уроку математики
Тема:Множення багатоцифрових чисел на одноцифрове, використовуючи письмовий прийом.
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 10.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївн
Тема: Множення багатоцифрових чисел на одноцифрове, використовуючи письмовий прийом.
Мета: актуалізувати знання учнів із нумерації багатоцифрових чисел; ознайомити учнів з письмовим множенням багатоцифрових чисел на одноцифрові; розвивати навички розв'язування прикладів і задач на вивчені випадки множення, логічне мислення, пам'ять учнів; формувати почуття особистої відповідальності; виховувати культуру толерантного спілкування.
Тип
уроку:
Форма проведення уроку: урок-мандрівка.
Обладнання: картинки планет Сонячної
системи, Сонце, відео-запис фізкультхвилинки «Alien Dance», український прапор,
смайлики настрою, інтерактивна вправа «Світлофор», шість цеглинок Лего, сонце з
промінцями, картки самостійної роботи, картки самооцінювання, мікрофон, картки
оцінювання для кожного учня.
Очікувані результати: використовує досвід математичної діяльності під час виконання дослідницьких завдань міжпредметного характеру, роботи над навчальними проєктами, у проблемних ситуаціях повсякденного життя;
перевіряє правильність обчислень; володіє навичками письмового множення багатоцифрового числа на одноцифрове; розв'язує прості задачі.
Перебіг уроку
І. Організація класу.
1.Психологічна
настанова
Як дзвінок на урок задзвенить,
Стане кожен серйозним ту ж мить,
Бо роботи багато у нас.
Хай активно працює весь клас!
2. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться веселенько.
Поверніться до гостей, привітайтесь:
«Добрий день!»
- Всім присутнім ми зичимо здоров'я і добра.
3. Інтелектуальна гра «Якщо хочеш…»
- Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе по голівці.
- Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть руки вгору.
- Якщо ви хочете допомагати одне одному, візьміть товариша за руку.
- Якщо ви хочете бути веселими і здоровими, поплещіть у долоні.
- У мене зараз дуже хороший настрій, ось такий:
- А з яким настроєм почали ви урок. Покажіть.
(Я хочу щоб хороший настрій у вас не змінювався до кінця уроку)
- А щоб усі ваші сподівання збулися…
Працюватимемо старанно,
Щоб почули у кінці,
Що у нашому класі
Учні – просто молодці.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-мандрівка. Ми полетимо у космос та здійснімо космічну подорож «Планетами Сонячної системи». Впевнена, що побачимо багато чого цікавого, поринемо у красу космосу, вогні зірок. Ближче познайомимося з планетами. Отримаємо незабутні враження та задоволення. І всі математичні завдання ми будемо виконувати не просто у класі, а на різних планетах.
Отож, сьогодні ми опрацюємо алгоритм письмового множення на одноцифрове число, удосконалимо обчислювальні навички у розв`язанні прикладів. Нашими помічниками будуть уважність і кмітливість, швидкість мислення, винахідливість і взаємодопомога. А там, де ми побуваємо, встановимо наш український прапор. А зараз кожен з вас стане космонавтом!
Надягніть космічні скафандри, приготуйте «бортові журнали» для розв`язання завдань. Сідайте в зореліт, зробіть в «бортовому журналі» (робочому зошиті) перший запис (число, класна робота).І так, відправляємось у подорож.
2. Розповідь про Сонце.
Ви, напевно, помічали, скільки яскравих зірок горить на вечірньому небі. Їх ніхто не запалює. Вони самі так горять. Але є одна зірка, яка не схожа на інші.
Без насіння вранці сходить,
Промінці з собою водить,
Всіх на світі звеселяє,
Що це, діти, хто вгадає?
(Сонце)
Сонце – це зірка. Порівняно з іншими зірками, воно знаходиться ближче до нас, тому і здається не вогником, а розжарена куля. До інших зірок так далеко, що світло від них доходить роки, тому вони здаються невеликими вогниками.
· Робота з картками.
Сонячні промінці приготували карточки.
· Постановка проблемного питання. Розповідь про Землю.
- Діти, а як вигадаєте, Земля, на якій ми живемо, це зірка чи планета?
Земля – це холодна тверда куля. Сама світитися вона не може. Її освітлює Сонце. Отже, Земля – не зірка, а планета. Відстань від Землі до Сонця 150 млн.км.
- Спостереження за погодою.
- Яка зараз пора року? Назвати зимові місяці.
- Охарактеризуйте погоду сьогоднішнього дня.
· Каліграфічна хвилинка.
Діти, скільки планет навколо Сонця рухається по своїх орбітах? (8)
Вони разом із Сонцем і утворюють Сонячну систему. Сонце знаходиться у центрі.
Найближча планета до Сонця Меркурій вона підготувала нам каліграфічну хвилинку, запишіть цифру 8.
Планета Меркурій підготувала нам математичний диктант.
Як називаються компоненти дії додавання?
Як називаються компоненти дії віднімання?
Як називаються компоненти дії множення?
Як називаються компоненти дії ділення?
Число 270:3-45:5*100+900=1800
Діти, то скільки вийшло в нашому прикладі?
Ми побували на планеті Меркурій, залишимо на ній наш український прапор.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
А ми вирушаємо далі. Наступна наша планета Венера. Воно пропонує нам попрацювати з кубиком Блума.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Планета Земля підготувала нам пояснення множення багатоцифрового числа на одноцифрове, а допоможу в поясненні вам я.
2317 • 4
Записуємо другий множник під одиницями першого. Підводимо риску. Зліва ставимо знак множення «?». Розпочинаємо письмове множення з одиниць. Множимо 7 одиниць на 4 буде 28. Це 2 десятки та 8 одиниць. 8 одиниць пишемо під одиницями, а 2 десятки запам'ятовуємо. 1 десяток помножити на 4 буде 4 десятки та ще 2 десятки буде 6 десятків. Пишемо їх під десятками. 3 сотні множимо на 4 буде 12 сотень. Це 1 тисяча і 2 сотні. 2 сотні пишемо під сотнями, а 1 тисячу запам'ятовуємо. 2 тисячі помножити на 4 буде 8 тисяч та ще 1 тисяча буде 9 тисяч. Пишемо їх на місці тисяч. Отримали добуток 9268.
Ми з Вами побували на планеті Земля, залишимо наш прапор на ній.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
1.Робота з підручником.
Планета Марс підготувала завдання з підручника. Знайдіть у підручнику на сторінці 40 приклади 4. Нам потрібно знайти помилку в обчисленні. (По черзі виходимо до дошки)
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
Залишимо наш прапор на ній.
2. Робота в парі.
Планета Юпітер підготувала вам роботу в парі. Обчислити приклади.
Молодці гарно виконали завдання, залишимо наш прапор на ній.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
3.Фізкультхвилинка
Планета Сатурна побачила, що Ви гарно попрацювали і хоче, щоб ми з вами відпочили.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
Залишимо наш прапор на ній.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота над задачею.
Планета Уран підготувала нам задачу.
З собою в експедицію космонавти взяли 1342 тюбики молока по 2 л в кожному і 1215 тюбиків води по 4 л в кожному. Скільки всього літрів рідини взяли космонавти?
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
Залишимо наш прапор на ній.
2.Самостійна робота.
Планета Нептун підготувала вам самостійну роботу. Вам потрібно розв'язати самостійно рівняння. Перегляньте їх. Якщо ви зрозуміли як їх виконувати, то підніміть зелену цеглинку Лего, а якщо не зрозуміли, то червону цеглинку Лего.
-Що ви знаєте про цю планету? (розповідь учня)
Залишимо наш прапор на ній.
V.Домашнє завдання.
Діти ми з Вами вже знаємо, що супутником планети Земля є Місяць, ми з вами потрапили на нього, він підготував нам домашнє завдання. Потрібно виконати завдання з картки, обчислити приклади.
Залишимо наш прапор на ньому.
VI.Підсумок уроку.
- Над якою темою ми працювали?
- Пригадаємо планети на яких ми сьогодні побували.
- Чи знадобляться вам в житті знання з математики , вміння обчислювати та розв'язувати задачі і приклади?
Формувальне оцінювання.
На уроці я…..(шість цеглинок Лего)
Вправа «Мікрофон»(заді дошки)
- Сьогодні на уроці мені було цікаво…
- Вдома я обов'язково розкажу…
- Сьогодні на уроці я зрозумів …
- Сьогодні на уроці мені було складно …
- Сьогодні на уроці я навчився …
- Сьогодні на уроці мені сподобалося …
- Сьогодні на уроці я дізнався …
То з яким настроєм ви закінчуєте наш уроку?.
Дякую, ви молодці. (охарактеризувати кожного окремо, картка самооцінювання кожного учня)
Урок №3
Конспект
залікового уроку математики
Тема:Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові, коли в частці одержуємо нуль одиниць в одному з розрядів
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 17.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївн
Тема уроку: «Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові, коли в частці одержуємо нуль одиниць в одному з розрядів»
Мета:
освітня – ознайомити учнів із діленням багатоцифрових чисел на одноцифрові у випадку, коли частка містить нуль одиниць в одному з розрядів; закріплювати вміння складати та обчислювати вирази;
розвивальна – розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, критичне мислення, спостережливість;
виховна – виховувати любов до математики, чуйність, доброту, бережливе ставлення до навколишнього світу.
Очікувані результати здобувачів освіти:
- застосовує алгоритм письмового ділення багатоцифрового числа на одноцифрове;
- передбачає кількість цифр у частці до початку виконання обчислень;
- володіє обчислювальними навичками письмового ділення;
- обчислює значення числових виразів, дотримуючись правил порядку виконання дій;
- застосовує досвід математичної діяльності для пізнання навколишнього світу.
Обладнання: мультимедійна презентація, зображення інопланетяна, заготовки деталей ракети, зображення планет, роздатковий матеріал.
Література: 1) Математика: підручник для 4 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-ох частинах): Ч. 2/ С.П. Логачевська, Т.А. Логачевська – Київ: Літера ЛТД, 2021. – 112 с.
2) https://we.tl/t-GimtHHamSH
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
- Організація учнів до уроку
Рада я гостей вітати
І урок наш розпочати.
Будемо навчатись гарно,
Швидко, весело і вправно
Настрій?
Супер!
Погода?
Клас!
До роботи! Все гаразд!
Діти поділені на декілька груп.
2. Вступна бесіда
- Сьогодні у нас незвичайне заняття. До нас завітав гість – інопланетянин Іно Так сталося, що ракета нашого друга здійснила аварійну посадку на Землю і розбилася. Іно потрібно дістатися власної домівки, а для цього йому потрібна зібрати свою ракету по частинкам. Нам потрібно подолати різноманітні перешкоди і виконувати задання, щоб побудувати її. Допоможемо йому?
А ще Іно буде роздавати зірочки самим активним учням за їх правильні відповіді.В кінці уроку за підрахованими зірочками ми визначимо групу, яка отримала перемогу.
II. Контроль, корекція та закріплення знань учнів
- Усний рахунок
Актуалізація опорних знань умінь і навичок
- Гра «Вірно-невірно»
- Якщо твердження вірне, то плескаємо в долоні:
- Ділене завжди більше за дільник
- Дільник завжди менший за частку
- Остача завжди менша за дільник
- У числі 1540 всього 15 сотень
2) Каліграфічна хвилинка.
Записати каліграфічно число, яке має 5 сотень 2 десятки 7 одиниць.
3)Математичний диктант
- Ділене 200, дільник 5. Знайди частку.
- Знайти четверту частину від 320.
- Знайти 1\2 від 1 год
- 38:5=
- Ділене 240, частка 60. Знайди дільник.
- 5000 зменшити у 100 разів.
-320:4=
-48:8=
Взаємоперевірка. Діти обмінюються зошитами і звіряються з правильними відповідями на дошці,які підготувала вчителька.
III. Опрацювання нового матеріалу
- Підготовка до вивченння нового матеріалу
Підручник с.29, №1
- Оголошення теми заняття, мотивація навчальної діяльності.
- Погляньте на екран! Хто зачитає сьогоднішню тему?
- Ми вивчаємо цю тему для того, щоб навчитися ділити багатоцифрові числа на одноцифрові у випадку, коли частка містить нуль одиниць в одному з розрядів.
- Вивчення нового матеріалу
- Пояснення виконання ділення
Ділене 25 395 відділяємо від дільника 5 куточком. 2 десятки тисяч ми не можемо поділити на 5, щоб отримати десятки тисяч. 25 тисяч можна поділити на 5, щоб отримати тисячі. Тому перше неповне ділене буде 25 тисяч. Вищим розрядом у частці будуть тисячі - це 4-ий розряд у числі, тому в частці буде 4 цифри, які ми можемо позначити крапками для самоконтролю. 25 тисяч поділити на 5 дорівнює 5 тисяч. Записуємо 5 у частку. Знаходимо скільки тисяч поділили: 5 тисяч помножити на 5 дорівнює 25 тисяч – підписуємо під першим неповним діленим. Знаходимо скільки тисяч не поділили: від 25 тисяч відняти 25 тисяч дорівнює нуль – всі тисячі поділили. Зносимо 3 сотні – це друге неповне ділене. 3 сотні ми не можемо поділити на 5, щоб отримати сотні, тому в частці записуємо 0. Зносимо 9 десятків. Третє неповне ділене – 39 десятків. 39 десятків поділити на 5 дорівнює 7 десятків. Записуємо 7 у частці. Знаходимо скільки десятків поділили: 7 десятків помножити на 5 дорівнює 35 десятків. Записуємо під 3-ім неповним діленим. Знаходимо скільки десятків не поділили: від 39 десятків відняти 35 десятків отримуємо 4 десятки – не поділили. Зносимо 5 одиниць. Утворилося 4-те неповне ділене 45 одиниць. 45 одиниць поділити на 5 дорівнює 9 одиниць. Записуємо у частці 9. Знаходимо скільки одиниць поділили: 9 одиниць помножити на 5 дорівнює 45 одиниць. Всі одиниці поділили. Частка 5079.
- Первинне закріплення
Вправа 3
Наступне, що нам потрібно зробити, це знайти частки і виконати перевірку з коментуванням.(На дошці)
380:4
Спробуємо перший вираз виконати усно з коментуванням. 3 сотні ми не можемо поділити на 4, щоб отримати сотні. 38 десятків можна поділити на 4, щоб отримати десятки. Тому 1-ше неповне ділене 38 десятків. Вищим розрядом у частці будуть десятки, тому у частці буде 2 цифри, які можна умовно позначити крапками. 38 десятків поділити на 4 дорівнює 9 десятків. Знаходимо скільки десятків поділили: 9 десятків помножити на 4 дорівнює 36 десятків. Умовно записуємо під першим неповним діленим. Знаходимо скільки десятків не поділили: від 38 десятків відняти 36 дорівнює 2 десятки – не поділили. Зносимо 0 одиниць. Утворилося 2-ге неповне ділене 20 одиниць. 20 одиниць поділити на 4 дорівнює 5 одиниць. Знаходимо скільки одиниць поділили: 5 одиниць помножити на 4 дорівнює 20 одиниць. Всі одиниці поділили. Частка 95.
30 360:5
Наступний приклад спробуємо розв'язати на дошці разом учень і вчитель.(по бажанню)
-Хто бажає сам розв'язати наступні приклади біля дошки? 2 учня
9225:3 40 160:5
3 і 4 стовпчик виконують 4 учні на дошці з чотирьох груп (за бажанням) .Хто не зробив помилки одержує зірочку.
15 460:5 12 180:4
926 424:9 145 006:2
- Молодці! За це завдання ми отримуємо ще одну частинку ракети.
- Фізкультхвилинка (інопланетяни)
ІV. Закріплення і узагальнення знань учнів (розвиток математичних знань)
- Розв'язування прикладів і задач
Задача 4
- Хто вже знає як розв'язувати задачу? Підніміть руку. Можете самостійно працювати. (оцінювання самостійного опрацювання - 2 зошита)
1) Ознайомлення зі змістом задачі
- Про що ця задача?
- Скільки метрів костюмної тканини придбала кравчиня?
- Скільки вона заплатила за покупку?
- Скільки метрів підкладкової тканини придбала кравчиня?
- Що нам відомо про її вартість?
- Про що запитується у задачі?
2) Аналіз задачі і відшукання плану її розв'язання ( синтетичний спосіб пошуку плану)
- Якщо нам відомо скільки метрів костюмної тканини купила кравчиня і відомо скільки вона за неї заплатила, то що ми можемо знайти? (ціну 1 метра костюмної тканини)
- Як?(вартість костюмної тканини поділити на її довжину)
- Якщо нам ціну 1 метра костюмної тканини і знаємо, що 1 метр підкладкової тканини коштував на 200 грн менше, то що ми можемо дізнатися? (ціну 1 метра підкладкової тканини)
- Як?( Від ціни 1 метра костюмної тканини відняти ціну 1 метра підкладкової))
- Якщо ми знаємо ціну 1 метра підкладкової тканини і знаємо її довжину, то що ми можемо знайти? (вартість підкладкової тканини)
- Як? (ціну 1 метра підкладкової тканини помножити на її довжину)
- Якщо нам відома вартість костюмної тканини та підкладкової тканини, то що ми можемо знайти? (скільки грошей заплатила кравчиня за всю тканину)
- Як? (до вартості костюмної тканини додати вартість підкладкової)
Підсумок:
-На скільки дій задача?
-Що знаходимо у 1-ій, 2-ій, 3-ій, 4-ій діях?
3) Розв'язання задачі (дії з поясненням)
1-ий спосіб
1)2456 : 8 = 107(грн) – ціна 1 м костюмної тканини;
2)307 – 200 = 107 (грн) – ціна 1 м підкладкової тканини;
3)107 * 8 = 856 (грн) – вартість підкладкової тканини.
4) 2456 + 856 = 3312(грн)
Відповідь: 3312 гривень заплатила кравчиня за всю тканину.
- А хтось вже розв'язав 2-ма способами?
2-ий спосіб
1)200 * 8 = 1600 (грн) – різниця між вартістю костюмної тканини підкладкової;
2)2456 – 1600 = 856 (грн) – вартість підкладкової тканини.
3) 2456 + 856 = 3312 (грн)
Відповідь: 3312 гривень вартість усієї тканини.
- Молодці, дітки! За це завдання ми отримуємо основу ракети.
Вправа 5
Всі знайдіть у підручнику вправу 5. Виконуємо завдання самостійно. (5 учнів, які першими знайшли без помилок частки отримають зірочки для своїх груп)
Вправа 6
Зараз ми попрацюємо в групах. Хто швидше впорається і правильно знайде значення виразів. Вся команда отримає по зірочці.
- група -12376:4
- група – 21258:3
- група – 18432:6
- група—30260:5
- Вирази, що залишилися розв'яжемо разом з місця, коментовано
- 8150:2
- 9252:3
- 8156:4
Вправа 7
- Ознайомлення зі змістом задачі
- Про що ця задача?
- Яка вартість покупки?
- Які купюри потрібні, щоб сплатити покупку?
- Про що запитується в задачі?
- Вибір дії
Вправа 8
- Ознайомлення зі змістом задачі
- Про що розповідається в задачі?
- Яка довжина відрізка АN?
- Що нам відомо про відрізок АС?
- Про що запитується в задачі?
2) Аналіз задачі і відшукання плану її розв'язання (аналітичний спосіб пошуку плану)
- Чи можемо ми відразу дати відповідь на запитання? (ні)
- Чому? (бо не знаємо 1\4 відрізка АN)
- Чи можемо ми це знайти? (так)
- Як? (довжину відрізка АN поділити на чверть)
- А тепер ми можемо дати відповідь на запитання? (ні)
- Чому? (бо ми не знаємо довжину відрізка АС)
- Чи можемо ми це знайти? (так)
- Як? ( від довжини відрізка AN відняти 1\4 відрізка AN)
- А тепер ми можемо дати відповідь на запитання? (так)
- Як? (довжину однієї сторони квадрата CMBN помножити на довжину іншої; суму довжини та сторони прямокутника ADMN збільшити у 2 рази)
Підсумок:
-На скільки дій задача?
-Що знаходимо у 1-ій, 2-ій, 3-ій, 4-ій діях?
3) Розв'язання задачі (дії з поясненням):
1) 16 : 4 = 4 (см) – 1\4 AN;
2) 16 – 4 = 12 (см) – довжина відрізка АС;
3) 4 * 4 = 16 (см) – периметр квадрата CMBN.
4) (16 + 4) * 2 = 40 (см)
Відповідь: периметр квадрата CMBN дорівнює 16 сантиметрів, периметр прямокутника ADMN – 40 сантиметрів.
- За виконання цього задання ми отримуємо ще останню деталь від ракети. Наш друг може вирушати додому. Ура!
2. Домашнє завдання
- Отже на домашнє завдання вам потрібно виконати впр. 9, с.30 (Інструктаж)
- Іно хоче подякувати вам за вашу активну роботу на занятті і вручає вам всім по зірочці.
3. Підсумок уроку:
А зараз команди порахують свої зірочки і ми дізнаємось,яка команда є сьогодні переможцем на уроці.
Ракету ви зібрали. Давайте побажаємо нашому гостю Іно щасливих подорожей.
Діти, ви гарно всі попрацювали .Оцініть тепер самі свою роботу на уроці за допомогою рівневих олівчиків.
4. Рефлексія
- Що нового ви дізналися?
- Що вам найбільше запам'яталося?
- Що далося важко/легко?
- Яка інформація була для вас цікаво?
Урок №4
Конспект
залікового уроку математики
Тема: Письмове ділення чотирицифрового числа на одноцифрове. Складання і розв'язування рівнянь. Розв'язування задач
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата:20.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема:Письмове ділення чотирицифрового числа на одноцифрове. Складання і розв'язування рівнянь. Розв'язування задач
Мета: Ознайомити учнів із правилами ділення чотирицифрового числа на одноцифрове; вчити виконувати ділення коментовано; удосконалювати вміння розв'язувати задачі вивчених видів; закріпити вміння застосовувати набуті знання; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати старанність, наполегливість.
Обладнання: : мультимедійний супровід уроку, сигнальні картки, таблиці. криптограми.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань
1.Усний рахунок:
- порахувати десятками,сотнями, тисячами;
- утворити якомога більше чисел із числа 3456 ( 3465, 3546, 3564, 3654, 3645, 4356, 4536, 4653, 4563 …. і т.д.);
- назвати числа, які діляться на 5, на 7, на 9;
- «Швидка лічба» ( Таблиця)
43 + 57
15 • 6
: 4
: 18
+35
•17
: 4
+ 15
70 – 8
60 – 14
+ 19
: 23
: 3
•15
•2
+ 70
-Криптограми ( Робота в групах).
Виконайте ділення і за допомогою відповідей розшифруйте слова.
К С В О Н А Л
3 4 5 6 7 8 9
В
5
10:2= 9:3= 16:4=
12:2= 18:3= 30:5=
15:3= 18:2= 8:2=
14:2= 24:4= 21:3=
16:2= 12:3= 24:3=
2.Математичний диктант:
- суму чисел 12 і 36 збільшити у 2 рази:
- знайти 1/3 від 45:
- добуток чисел 23 і 2 зменшити на 8:
- у скільки разів 72 більше від 36?
- Ціна 1 ручки 24 грн. Яка вартість 3 таких ручок?
- Знайти ширину прямокутника, якщо його площа 36 см2, а довжина – 9 см.
- Ранковий виступ в дельфінарії відвідало 250 дітей, а дорослих — у 10 разів менше. Скільки дорослих прийшло в дельфінарій?
Взаємоперевірка( робота в парах).
ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу
1.Картки – «Назвати неповне перше ділене»
4242: 7
5024: 4
3612: 4
3612: 3
3612: 3
5652:9
8034:3
1704:6
3265:5
2.Робота із сигнальними картками - «Скільки цифр буде у частці? ( За цими ж виразами).
IV.Оголошення теми уроку
- Сьогодні ми будемо вчитися ділити багатоцифрові числа на одноцифрові. Ділення багатоцифрових чисел є темою досить складною. Особливо важко даються ті випадки, коли дільник, як і ділене, є багатоцифровим – надто велику кількість цифр доводиться тримати в памʼяті .
V.Вивчення нового матеріалу
1.Ознайомлення з алгоритмом ділення чотирицифрового числа на одноцифрове – 8956: 4 ;
- знаходимо неповне перше ділене;
- визначаємо кількість цифр у частці;
- ділимо тисячі;
- ділимо сотні;
- ділимо десятки;
- ділимо одиниці;
- зачитуємо результат.
2.Коментоване пояснення біля дошки:
а) учителем:
б) сильнішими учнями:
85022:7 11106:9 25044:4
V.Фізкультхвилинка
VI.Закріплення вивченого матеріалу
1.Самостійна робота ( за варіантами):
І варіант ІІ варіант
11982:3 65493:9
36285:5 50214:6
17864:8 54663:7
40845:7 19425:5
2. Перевірка
3.Скласти рівняння та розв'язати
А) Число 7296 більше у 4 рази, ніж задумане. Знайти задумане число.
Б) Число 27028 на 4 менше від задуманого. Яке число задумано?
4.Розв'язування задач
1). Робота з підручником ( № 156)
- прочитати умову задачі;
- короткий запис до задачі
З 5 рейсів – 2 автомобілі 150т
За ? рейсів- 1 автомобіль 60 т
2) Групова робота (№157, різними способами):
За 4 год – 2 комбайни 160 л
За ? год – 1 комбайн 100 л
5.Творча робота
Задача. Сім однакових автобусів за три рейси перевезли 1092 пасажири. Скільки пасажирів перевозив один автобус за один рейс?
VIІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
С32, № 158, 159
Урок №5
Конспект
залікового уроку математики
Тема: Знаходження різниці у випадку, коли зменшуване має декілька нулів. Розв'язування задач
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата: 03.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема. Знаходження різниці у випадку, коли зменшуване має декілька нулів. Розв'язування задач
Мета: ознайомити учнів з відніманням багатоцифрових чисел у випадку, коли зменшуване містить кілька нулів; закріплювати вміння застосовувати переставну властивість додавання, виконувати перевірку дій додавання і віднімання; розвивати логічне мислення та уважність; Формувати підприємницьку, здоров'язберігаючу, соціальну, освітню компетентність. Виховувати бережливе ставлення до праці людини.
Обладнання: таблиці для усної лічби, картки для індивідуальної роботи.
Зміст уроку
І. Організація класу
Сіли рівно, підтягнулись
Один одному всміхнулись.
Сьогодні в нас урок незвичний
А супер маркет математичний.
Свої знання ти продавай,
Речі корисні для здоровя ти придбай
Кожен з вас хоч раз в житті відвідував великий магазин - супермаркет.Супермаркет(анг. supermarket, «надринок») великий магазинз продажу повного асортименту продуктів харчування і напоїв, а також побутових товарів
У вас на партах є кошики для придбаних товарів. Ви зможете складати туди все, що придбаєте у нашому супермаркеті. Я буду продавцем, а ви покупцями. Для того, щоб придбати певний товар вам потрібно виконати завдання. Товар продається лише у випадку повністю правильно виконаного завдання. Грошовою одиницею нашого уроку будуть ваші знання з математики. За кожну правильну відповідь ви отримаєте певний товар, який корисний для вашого здоров'я.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Як ви гадаєте чи потрібні вам знання математики, щоб бути добрим покупцем?
Вправа «Мікрофон»
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Для того, щоб придбати все що потрібно, вам необхідно повторити вивчене на попередніх уроках: додавання і віднімання багатоцифрових чисел та задач на знаходження трьох доданків.
ІV. Контроль, корекція і закріплення знань.
– Після кожного правильно виконаного завдання ви отримаєте товар у супер-маркеті і кладете його у свій кошик. Ми підходимо до першої вітрини, на якій знаходяться лимони.
Інформація про товар
Лимони використовують для лікування ангіни, грипу, ракових утворень, виведення каміння із печінки .
1. Перевірка домашнього завдання
2.Каліграфічна хвилинка.
Виписати із прикладів № 329 результат 1 завдання. (210 655). Розкласти на розрядні доданки. За правильне виконання отримують лимон.
3. Усні обчислення
Гра «Влучний стрілець»
— З'єднайте стрілками приклади з однаковими відповідями.
825 · 75 600 : 150
55 · 2 44 + 28 · 2
100 : 25 2875 + 6368
70 + 15 · 2 550 : 5 · 6
6368 + 2875 1000 – 890
990 : 3 · 2 75 · 825
Ми підходимо до другої вітрини, на якій знаходяться мандарини.
Інформація про товар
Мандарини допомагають вилікувати бронхіти, кашель, нудоту та хвороби шлунку.
За правильне виконання отримують мандарин.
4. Математичний диктант. Гра «Так чи ні?»
Учні записують «так» чи «ні».
- 480 зменшити на 6, вийде 80.
- Частка чисел 200 і 10 дорівнює 20.
- 720 більше 9 у 8 разів.
- Добуток чисел 80 і 70 дорівнює 5600.
- 66 зменшити в 22 рази дорівнює 3.
- 9 збільшити в 4 рази, вийде 13.
- 6 менше 360 на 6.
- Сума чисел 5 і 70 більше суми чисел 70 і 50.
- Різниця чисел 540 і 90 дорівнює 450.
Відповіді: ні; так; ні; так; так; ні; ні; ні; так.
Інформація про товар
Цибуля поліпшує травлення, збуджує апетит, лікує розлад шлунка, має сечогінну дію, а також заспокоює нервову систему.
5. Гра «Знайди відповідь»
У кожній таблиці знайти відповідь прикладу й обвести її.
1450 + 210 1560 1660 2660 2350+1502450 2500 2400
900 – 390 490 410 510 930 – 27 903 923 913
780–48 732 742 748 700 – 260 340 540 440
Часник використовують для лікування коліту, атеросклерозу, грипу.
За правильне виконання отримують часник.
6. Робота над виразами збуквеними даними
Завдання 331
1) а + b, якщо а = 163 250, b = 8075, то 163 250 + 8075 = 171 325. (І варіант)
2) а – b, якщо а = 163 250, b = 8075, то 163 250 – 8075 = 155 175. (ІІ варіант)
Інформація про товар
Гранат використовують для лікування хвороб крові та розладів шлунку, опіків.
За правильне виконання отримують гранат.
Усно.
3) а : 10, якщо а = 163 250, то 163 250 : 10 = 16 325;
4) b · 10, якщо b = 8075; то 8075 · 10 = 80 750
5) а + 7000, якщо а = 163 250 + 7000 = 170 250
V. Актуалізація опорних знань
— Обчисліть.
1 дес. – 1 од. 10 – 1 50 – 1
1 сот. – 1 дес. 100 – 1 500 – 1
1 тис. – 1 од. 1000 – 1 5000 – 1
1 сот. тис. – 1 од. 100 000 – 1 50 000 – 1
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя на основі прикладу
— Віднімання починаємо з одиниць. Від нуля не можна відняти 2, десятків немає, тому беремо 1 сотню і замінюємо її 10 десятками. Візьмемо 1 десяток, у розряді десятків залишиться 9 десятків. Один десяток замінимо десятьма одиницями. Число 500 розглядаємо як 4 сотні 9 десятків і 10 одиниць.
Виконуємо віднімання: від 10 відняти 2, буде 8. Пишемо 8 на місці одиниць. Від 9 десятків відняти 3 десятки, буде 6 десятків. Пишемо цю цифру в розряді десятків різниці. Від 4 сотень нема чого віднімати, тому це число записуємо на місці сотень різниці.
Отримали відповідь: 4 сотні 6 десятків і 8 одиниць, або 468.
2. Первинне закріплення
Завдання 332
Учні докладно пояснюють розв'язання. Виправляю й уточнюю їх коментарі.
Завдання 333 (самостійно зподальшою взаємоперевіркою)
Інформація про товарВ медицині морква застосовується при гіпо- та авітамінозах. Для виготовлення відомих ліків
За правильне виконання отримують моркву.
3. Фізкультхвилинка
VІІ. Розвиток математичних умінь учнів
4. Робота над задачами.
Із поданих блоків складіть блок – схему алгоритму розв'язання задачі.
Пронумеруй порядок дій.
Інформація про товар
Молочні продукти багаті на кальцій, що важливо для росту скелета.
Завдання 334
— Ознайомтеся з умовою задачі. Запишіть коротку умову. Порівняйте текст і короткий запис задачі. Складіть план розв'язання задачі.
Учні з високим і достатнім рівнем знань можуть розв'язувати задачу самостійно. (Доцільно звернути їх увагу на те, що відповідь можна отримати різними способами.)
1) 4603 – 2978 = 1625 (авт.) — III місяць;
2) 4603 – 3093 = 1510 (авт.) — II місяць;
3) 3093 – 1625 = 1468 (авт.) — I місяць.
або: 2978 – 1510 = 1468 (авт.) — I місяць.
Відповідь: за перший місяць завод випустив 1468 автомобілів, за другий 1510 автомобілів, за третій — 1625 автомобілів.
— Перевірте розв'язання задачі.
1468 + 1510 + 1625 = 4603 (авт.)
Інформація про товар
Помідори використовують для лікування недокрів'я, зниження артеріального тиску та хвороб печінки. За правильне виконання отримують томат.
5. Завдання для допитливих. «Банк математичних цікавинок»
Завдання 335
(250 – 10) : 3+ 10 = 90 (м)
Відповідь: 90 м.
Інформація про товар
Мед використовують для зміцнення імунітету та хвороб серцево-судинної системи. Добре вживати з молоком.
За правильне виконання отримують мед і молоко.
VІІI. Підсумки уроку
— Чого вчилися на уроці?
— Хто з вас був найактивнішим?
— Яке завдання сподобалося?
Інформація про товар
Солодощі, хочі приємні на смак, містять забагато жиру і цукру. Тому,якщо хочеш бути здоровим, не зловживай ними.
Хто ж сьогодні добре працював, може пригоститися цукеркою.
- Увага ! Наш супермаркет зачиняється. Ви отримали чарівний кошик для вашого здоров´я. Чи сподобалась вам прогулянка у супермаркет? Виберіть смайлик, який відповідає вашому емоційному стану.(вибір смайлика)
Ми підходимо разом із вами до каси! Порахуйте кількість об'єктів у своєму кошику. Це число і буде вашою сьогоднішньою оцінкою.
IХ. Домашнє завдання
№336, 337.
Урок №6
Конспект
залікового уроку математики
Тема: Ділення складеного іменованого числа на просте іменоване число. Розв'язування задач.
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата: 11.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Ділення складеного іменованого числа на просте іменоване число. Розв'язування задач.
Мета:
- формування математичної компетентності: вчити виконувати ділення складених іменованих чисел на прості іменовані числа; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу;
- формування ключових компетентностей:
обчислювальної: розвивати обчислювальні вміння та навички у практичних ситуаціях;
логічно-складової: вчити виконувати логічні операції у процесі розв'язування задач, головоломок;
геометричної складової: розвиватипросторову уяву, просторове відношення;
діяльнісна: вчити загально-навчальним умінням і навичкам;
соціальної: формувати здатність продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі.
Хід уроку
І.Організаційна частина
1.Привітання
- Американський винахідник Генрі Форд сказав:
«Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!»
- Ми зібралися,тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
2.Перевірка готовності учнів до уроку
- Перед тим, як розпочати урок, перевірте будь ласка, чи все необхідне для уроку математики, а саме: зошит, підручник і ручка, лінійка міститься на ваших партах.
ІІ. Перевірка диференційованого домашнього завдання
- Початковий і середні рівень
№700
79грн50к. : 5 = 7950 : 5 = 1590к. = 15грн 90к.
№701
2080 * 8 + 2080:8=16640+260=16900
- Достатній і високий рівень
№704
97 м 20 см : 9= 9720 см : 9 = 1080см = 10 м 80 см
1 0 т 5 ц : 5 = 105 ц : 5 = 21ц = 2 т 1 ц
42 км 40 м : 4 = 42040 м : 4 = 10510м = 10км 510м
3 ц 4 кг : 8 = 304 кг : 8 = 38 кг
1 дм 8 см : 2 = 18 см : 2 = 9 см
2 км 50 м • 8 = 2050 м • 8 = 16400 м = 16км 400м
Задача №705
Розв'язання
- 24168 : 4 = 6042 (т) – за один день;
- 6042 : 3 = 2014 (т) – відправили
Відповідь: 2014 т пшениці відправили до млина.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Скільки арифметичних дій існує в математиці? (4)
- Назвіть їх.
- Як називаються числа при діленні? (ділене,дільник, частка)
- Як знайти невідоме ділене? (частку помножити на дільник)
- Як знайти невідомий дільник? (ділене поділити на частку)
- Які одиниці вимірювання довжини ви знаєте?
- Скільки мм в 1 см? (10)
- Скільки см в 1 дм? (10)
- Скільки дм в 1 м? (10)
- Скільки см в 1 м? (100)
- Скільки м в 1 км? (1000)
- Які одиниці вимірювання маси ви знаєте?
- Скільки г в 1 кг? (1000)
- Скільки кг в 1 ц? (100)
- Скільки кг в 1 т? (1000)
- Які одиниці вимірювання часу?
- Скільки секунд в 1 хвилині?
- Хвилин в одній годині?
- Годин в добі?
- Днів у тижні?
- Місяців у році?
- Скільки к. в 1 грн? (100)
ІІІ. Повідомлення темиі мети уроку
«Кроссенс»
- Що зображено на малюнках?
- Що об'єднує ці предмети?
- На минулому уроці ми з вами ділили іменоване на не іменоване, і в результаті отримували іменоване число. ( схема на дошці: ім. : не ім. = ім.)
- Сьогодні на уроці ми будемо ділити складені іменовані числа на прості іменовані, щоб дізнатися, яке число отримаємо в результаті ділення таких чисел (схема: ім. : ім. = ?) та щоб не допускати помилок при обчисленні таких виразів. Також будемо розв'язувати задачі.
ІV.Вивчення нового матеріалу
1.Виклад нового матеріалу
- У кожного на парті є дві однакові смужки. Виміряйте довжину однієї з них. Скільки см? (15см)
- Розділіть смужку по 5 см. Розріжте.
- Скільки частин отримали? (3)
- Давайте складемо вираз. Довжина всього?(15см) Розділили по скільки см?(по5см) Скільки частин отримали? (3)
- Отже, який висновок ми можемо зробити? (що при діленні іменованого числа на іменоване отримуємо звичайне число
№706 (усно)
1 дм : 2 см = 10 см : 2 см = 5 1 км : 100 м = 1000 м : 100м = 10
1 т : 5 ц = 10ц : 5ц = 2 1 м : 5 см = 100 см : 5 см = 20
2 см : 20 мм = 20мм : 20мм = 1 1 кг : 1 0 г = 1000 г : 10 г = 100
2.Робота з підручником
№707
3 6 км : 5м = 36000 м : 5м = 7200
1 2 кг 40 г : 8 г = 12040 г : 8г = 1505
4 м 8 см : З = 408 см : 3 = 136 см = 1м 36 см
3 9 ц : 5 кг = 3900 кг : 5 кг = 780
1 2 дм 6 см : 9 = 126 см : 9 = 1дм 4см
Фізкультхвилинка «Смаколики»
www.youtube.com/watch?v=Ku3fz-HfjlQ
- Робота над задачею
- Хто з вас любить солодке?
- Які солодощі вам відомі?
- Який інгредієнт дає солодкий присмак?
- А з якого продукту вироблять цукор? (Цукор нам дають різні рослини, в основному це цукрові буряки і цукрова тростина, а в Канаді - ще й зростаючий там цукровий клен.)
- Презентація рослин
Вивчення умови задачі
- Про що йдеться в задачі? (Про цукрові буряки)
- Що означає 127т 8 ц? (Скільки цукрових буряків зібрав фермер з першої ділянки)
- Що означає число 3? (Скільки з іншої ділянки, що у 3 рази менше)
- Про що питається в задачі? (Скільки з них вийде цукру, якщо маса цукру становить 1/6 маси буряків?)
Аналіз задачі
- Чи можемо одразу відповісти на питання задачі? (Ні)
- Чому? (Тому що, не знаємо, скільки буряків зібрав фермер з іншої ділянки)
- Чи можемо дізнатися?(Можемо)
- Якою дією? (Ділення)
- Знаючи, скільки зібрав з першої ділянки фермер та знайшовши, скільки зібрав з другої, що за цими даними можна знайти? (Скільки разом зібрав)
- Якою дією? (Додавання)
- Знаючи, скільки фермер зібрав разом буряків, то чи можете відповісти на питання задачі? (Так)
- Якою дією? (Ділення)
План розв'язання
- На скільки дій задача? (На 3)
- Що знайдемо в 1-й дії? (Скільки зібрав з другої ділянки)
- Якою дією? (Ділення)
- Що знайдемо в 2-й дії? (Зібрав з двох ділянок разом)
- Якою дією? (Додавання)
- А що дізнаємось в 3-й дії? (Скільки вийде цукру)
- Якою дією? (Ділення)
Розв'язання (учні по черзі заповнюють схему на дошці):
- : = ? (ц) – з другої ділянки;
- + ? = (ц) – з двох ділянок разом;
- : = (ц) – вийде цукру
- 127 т 8 ц : 3 = 1278 : 8 = 426 (ц) – з другої ділянки;
- 1278 + 426 = 1704 (ц) – з двох ділянок разом;
- 1704 : 6 = 284 (ц) – вийде цукру.
Відповідь: 28 т 4ц цукру вийде з усього буряка.
- Практично-дослідницька робота в групах
- Заздалегідь підготувати робочі поверхні
- На кожному столі знаходяться:
- Кухонні ваги
- Цукровий буряк
- Цукор
- Аркуш для розрахунків
- Клас об'єднується в групи способом вибору кольорових карток
- Кожній групі потрібно:
- Зважити масу буряка.
- Зробити розрахунки.
- Зважити скільки вийде цукру.
- Презентація робіт
- Висновки
VI. Закріплення вивченого матеріалу
- Якщоцукор отримують з буряків, то як ви гадаєте з чого отримують шовк?
Повідомлення про шовк.
Тутовий шовкопряд відкладає яйця на листях шовковиці, з яких вилуплюється гусінь розміром 2мм. Протягом 4-5 неділь гусінь постійно харчується листям шовковиці і досягають розміру 3 см. В цей час їх збирають і розкладають в спеціальні солом'яні коробочки. В яких шовкопряди утворюють кокон. Кокон утворюється 8 днів, протягом яких шовкопряд перетворюється на лялечку. Потім їх збирають, обробляють гарячим паром, сушать гарячим повітрям, таким чином отримують нитку шовку.
- Ми не даремно згадали саме таку тканину як шовк, адже наступне завдання буде саме про нього.
- Індивідуальна робота.
Задача №709 ( Розв'язують учні з високим і достатнім рівним знань. Після розв'язку звірюють свій результат з ключем на дошці)
У трьох сувоях 249 м 90 см сатину. Шовку в одному сувої у 2 рази більше, ніж сатину. Скільки шовку у двох таких сувоях?
Розв'язання
- 249 м 90 см : 3 = 24900 см : 3 = 8330 (см ) – сатину в одному рулоні;
- 8330 •2 = 16600 (см) – шовку в одному рулоні;
- 16600 •2 = 33320 (см) – шовку в двох рулонах.
Відповідь: 333 м 20 см шовку в двох рулонах.
Вправа №710(Розв'язує решта учнів)
3606 + 72 : З = 60 + 24 = 84
360(6 + 72 : 3 ) = 360 : (6 + 24) = 360 : 30 = 12
(3606 + 7 2 ) : З = (60 + 72) : 3 = 132 : 3 = 44
25 : 42 + 5 4 = 6 + 54 = 60
67242 + 24 = 16 + 24 = 40
42 • 23 - 43 •16 = 966 – 688 = 278
VIІ. Підсумок уроку
Підсумок проводиться за допомогою сигнальних карток (Додаток 1)
VIІІ. Домашнє завдання
№711-712, с.115