Музичне мистецтво

Урок №1

Конспект

залікового уроку музичного мистецтва

Тема: Перша пісня матінки

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата  28.02.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна


Тема уроку: Перша пісня матінки

Мета: розкрити особливості жанру народної колиско­вої пісні; розвивати слухацькі, вокальні та творчі навички учнів, емоційно-естетичне ставлення до життя; виховувати моральні, естетичні якості осо­бистості, чуттєвість, любов до матері, краси.

Музичний матеріал: К Стеценко. «Вечірня пісня»; Л. Ревуцький. «Ко- лискова»; українські народні пісні «Повішу я коли­сочку», «Ой ходить сон».

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акорде­он темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрети компози­торів К. Стеценка, Л. Ревуцького.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання «Вечірньої пісні" компози­тора К. Стеценка.

2.. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).

3. Бесіда.

  • Який настрій музики, що звучала на початку уроку?
  • Чому саме вона стала прелюдією до нашого уроку
  • Як називається цейтвір? Хто його автор?
  • Звучить українська народна пісня «Повішу я колисочку».
  • Чи близька за харктером ця пісня до «Вечірньої пісні" К. Стеценка?
  • До якого жанру народної творчості можна віднести цю пісню? (До колискової.)

Учитель. Колисюва пісня належить до жанру дитячо­го фольклору. Творцями й виконавцями колискових переважно є жінки - мами, бабусі старші сестрички. Колискова - це пісня материнської душі, діалог двох сердець: дитячого й матусиного Дитина ще не вміє говорити, а від мами вже чує колискову пі­сеньку, ласкавий тихенький наспів заспокоює та заколисує ма­люка.

4. Розучування української народної пісні «Повішу я колисоч­ку» в обробці Я. Степового.

  • Який характер музжи, особливості побудови пісні?
  • Розучіть пісню за допомогою нотного запису.
  • Згадайте та виконайте знайомі колискові пісні.

Порада вчителю. При знайомстві та розучуванні української народної пісні «Повішу я колисочку» слід звернути увагу учнів на інтонаційні особливсті пісні (мінорний лад, мелодійну дво­тактну повторюваність),образний зміст тексту.

5. Слухання українськії народної пісні «Котику сіренький» в обробці M. Вериківського.

Учитель. Перш ніж ми послухаємо чудову українську ко­лискову «Котику сіренький», придумайте свою колискову на ряд­ки цієї народної пісенькі

Котику сіренький, котику біленький, Котику волохатий, не ходи по хаті.

Порада вчителю. Створення учнями власної мелодії колиско­вої на слова вірша відбувається у формі гри «Композитор». • Запишіть ритмічний рисунок своєї колискової. Учні слухають колискову «Котику сіренький».

  • Які почуття виражені в пісні? (Y цій пісні яскраво виражені любов, ніжність, бажання матері бачити свою дитину щас­ливою, розумною, здоровою. Проста мелодія передає ритмічне погойдування колиски.)
  • Порівняйте зміст, інтонаційні особливості колискових «Коти­ку сіренький» та «Повішу колисочку».

6. Слухання «Вечірньої пісні» композитора К. Стеценка.

  • Порівняйте українські народні пісні «Повішу колисочку», «Котику сіренький» з «Вечірньою піснею» композитора К. Стеценка. Що в них спільного?
  • Який характер, настрій, особливості «Вечірньої пісні»?
  • Чи відчувається у ній вплив народної пісні?

7. Підсумок уроку.

  • Який характер народної пісні був головним на уроці?
  • Які особливості колискової пісні?

Учитель проводить оцінювання музичної діяльності учнів, дає домашнє завдання на власний розсуд.

  1. Вихід учнів із класу під звучання музики (за бажанням уч­
    нів).

Урок №2

Конспект

залікового уроку образотворчого мистецтва

Тема: Обряди зустрічі весни. Народні пісні веснянки. Танцювальний карнавал. Микола Лисенко, хор «А вже весна» з опери «Зима і весна» — слухання. Михайло Катричко «Подарунок мамі» — повторення.

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата: 04.03.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна


Тема. Обряди зустрічі весни. Народні пісні веснянки. Танцювальний карнавал. Микола Лисенко, хор «А вже весна» з опери «Зима і весна» — слухання. Михайло Катричко «Подарунок мамі» — повторення.

Мета. Формування ключових компетентностей:

загальнокультурна компетентність:

  • Мелодії народних пісень у музичних творах крупного жанру.

предметна компетентність:

- продовжувати знайомство з народними календарно-обрядовими піснями;

  • визначити інтонаційні особливості та виконавський розвиток пісень- веснянок; ознайомити учнів з поняттям «такт» у музиці;
  • розвивати вокально-хорові, виконавські навички, творчі здібності

учнів;

  • продовжувати виховувати в учнів інтерес до пісень, творчості

композитора М. Лисенка.

Музичний матеріал: М. Лисенко "А вже весна", хор з опери "Зима і Весна"; М. Катричко "Подарунок мамі" , веснянка «Десь тут була подоляночка».

Наочні посібники: нотна хрестоматія,ілюстрації до музичних творів; портрет М. Лисенка; підручник Л. Аристова 3 клас.

Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Вхід у клас під музику «Десь тут була подоляночка».

2. Музичне вітання.

- Ну ж бо пригадаємо, як ми вітаємося на уроці музичного мистецтва.

3. Організація класу

3.1 Перевірка готовності до уроку

- Сьогодні дуже хороша погода за вікном і я надіюсь, що і у вас такий же хороший настрій. Нас чекає сьогодні надзвичайно цікавий матеріал. Усі готові до уроку? Готові працювати?

3.2 Нагадування про правильну співочу поставу

- Сіли усі рівненько, ніжки стоять на підлозі, руки на парті. Не забувайте, як потрібно сидіти правильно за партою на уроці.

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань

2. Мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні на уроці ми з вами вивчимо українську народну веснянку «Десь тут була подоляночка», а також дізнаєтеся, як відомий український композитор М.В.Лисенко використав давні українські пісні у своїй творчості.

3. Хоровий спів

- Так, як ми будемо багато співати, нам необхідно розігріти наші голосові зв'язочки. Тому виконаємо наші улюблені розпівочки. Сядьте усі рівненько і будьте уважними.

3.1 Виконання вокально – хорових вправ

- Послухайте вправу, яку будемо виконувати (фонограма № 1). (Діти слухають вправу)

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом руки.

- Увага! Почали!

  • « Киця зажурилася, звечора не вмилася. Ой-йо-йо.»

( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

- Пам'ятайте, голосні звуки виконуємо округленим ротиком.

- Виконаємоще раз цю вправу.

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом руки.

- Увага! Почали!

  • « Киця зажурилася, звечора не вмилася. Ой-йо-йо.»

( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

- Молодці! Ми з вами добре розспівалися, розігріли наші голосові зв'язочки.

3.2 Повторення вивченої пісні

- Пригадайте, яку пісню вивчали на минулому уроці? (відповідь учнів)

- Так, на минулому уроці ми вивчали пісню «Подарунок мамі».

- А про що йдеться у цій пісні? Для того, щоб ви могли відповісти на це запитання я проспіваю 1 куплет пісні, щоб ви могли пригадати її. (Граю, співаю)

- Пригадали? Отже, про що йдеться у цій пісні? ( відповідді учнів)

- Так, правильно, співається про хлопчика,який зробив матусі подарунок на 8 березня.

- Співаємо разом цю пісню.

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом руки.

- Увага! Почали! ( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

3.3 Робота над новою піснею

- На сьогоднішньому уроці ми з вами вивчимо нову пісню, а саме пісню весняного циклу.

- Пісні на честь приходу весни називали веснянками. Вони в різних регіонах України мали й інші назви: гаївки, гагілки, ягілки, яголайки, маївки, рогульки. Веснянки були закличними піснями, бо закликали весну, а також величальними, адже возвеличували цю пору року.

Коли луги покривалися травицею, сільська молодь влаштовувала традиційні весняні ігри. Вибиралася найвродливіша дівчина, її прикрашали вербовими котиками, хрещатим барвінком і, взявшись за руки, водили хоровод.

- Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами вивчимо українську веснянку «Десь тут була подоляночка».

- Послухайте уважно пісню. Зверніть увагу, з якою інтонацією вона виконується.

  • «Десь тут була подоляночка» фонограма

- Отже, ви прослухали пісню. Про що у ній співається? Яка вона за характером? Яке враження вона на вас справила? (відповіді учнів)

- Так, у веснянці співається про дівчинку-подоляночку. Веснянка є дуже мелодійною, ніжною та спокійною.

- На сьогоднішньому уроці ми вивчимо перший куплет пісні. Вивчати будемо по фразах.

- Послухайте першу фразу (граю, співаю) «Десь тут була подоляночка»

- Співаємо разом.

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом голови.

- Увага! Почали! ( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

- Послухайте другу фразу (граю, співаю) «Десь тут буламолодесенька»

- Співаємо разом.

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом голови.

- Увага! Почали! ( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

- Послухайте третю фразу (граю, співаю) «Тут вона сіла,тут вона впала»

- Співаємо разом.

- Увага! Почали! ( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

Аналогічно вивчаємо решту фраз.

- Виконаємо вивчений куплет в цілому.

- Пам'ятайте, співати потрібно починати одночасно за моїм помахом голови.

- Увага! Почали! ( Діти співають. Слідкую, виправляю помилки)

- На наступному уроці продовжимо вивчати пісню.

4. Музична грамота

4.1 Повторення вивченого матеріалу

- Нумо пригадаємо з вами, що таке нота? Нотний стан? Скрипічний ключ? ( відповіді учнів)

- Продемонструйте де розташована нота «соль», «до», «фа».

4.2 Вивчення нового матеріалу

  • У музиці, як і у словах, є наголос. В нотному записі перед наголошеними звуками ставлять вертикальну риску, яка називається ТАКТОВОЮ РИСКОЮ.

- Уривок музичного твору від одного наголошеного звуку до другого називається ТАКТОМ.

4.3 Закріплення на практиці

- У своїх зошитах із нотної грамоти утворіть такти та позначне їх та як на дошці.

5. Сприймання музики

5.1 інформаційне забезпечення музичного сприймання

- На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо наше знайомство із видатним композитором М. Лисенком.

- У Києві Микола Лисенко давав уроки музики, організовував недільні школи, хори, виступав із концертами.

- Засновник української класичної музики Микола Віталійович Лисенко, який полюбляв українські народні пісні, створював їх обробки, використовував у своїх операх.

«Наче й справді повіяло весною, коли розкрилася завіса і залунала чудова, пройнята народнопісенними мелодіями музика Лисенка», - так характеризували люди атмосферу у залі, коли відбулася прем'єра фантастично-казкової опери «Зима і весна». В цій опері згадуються народні свята двох пір року, звучать знайомі мотиви колядок, щедрівок, веснянок.

Лисенко ввів до опери «Зима і Весна» мелодію української веснянки «А вже весна».

5.2 Сприймання музики

- Прослухайте веснянку «А вже весна» - зверніть увагу на характер мелодії, подумайте і скажіть, які риси притаманні музиці (пісенність, танцювальність, маршовість)?

  • Слухання веснянки «А вже весна» у народному виконанні

- А тепер послухайте як зазвучала ця веснянка в опері М. Лисенка «Зима і весна»

  • Слухання М. Лисенко Хор «А вже весна» з опери «Зима і весна»

5.3 Художньо – педагогічний аналіз

  • Який характер музики твору?
  • Яких нових рис набули інтонації веснянки?
  • Чи змінилася мелодія веснянки? З чим це пов'язано?
  • Чи вплинули темп, динаміка, тембри голосів на розвиток музики?
  • Поміркуйте, який принцип розвитку використав композитор?

- Так, цій яскравій, бадьорій музиці притаманний пісенно-танцювальний характер та принцип інтонаційного розвитку, який досягається за допомогою розвитку темпу, тембру, динамічних відтінків.

ІІІ. Заключна частина

Підсумки уроку

- Отже, яку пісню вивчали на сьогоднішньому уроці?

- Творчість якого композитора слухали?

- Так, правильно, сьогодні ми дізналися, як потрібно закликати весну, продовжили роботу над піснею «Подарунок мамі» та прослухали хор "А вже весна" з опери "Зима і весна" Миколи Лисенка.

Домашнє завдання

Поцікавтесь, які веснянки знають у вашій родині. Заспівайте їх разом з друзями та рідними.

Урок №3

Конспект

залікового уроку музичного мистецтва

Тема: Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів. Виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»

Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас

Дата 11.03.2025

Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна


Тема. Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів. Виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»

Мета: ознайомити і розширити уявлення про музичну культуру слов'янських народів, на прикладах музичних творів виявити взаємозв'язок виникнення та побутування

українського фольклору з фольклором інших слов'янських народів; розвивати навички слухання музичних творів, образні уявлення, вміння дати характеристику твору за музичними ознаками, вокально-хорові навички, уміння емоційно виражати характер музичного твору, навички порівняльного аналізу музичних творів, музично-творчі здібності; виховувати інтерес до музичного мистецтва , слов'янських народів, культуру сприймання музичних творів, найкращі людські якості, повагу, взаєморозуміння, тактовність, вихованість тощо.

Тип уроку: комбінований

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент
    1. Привітання
  2. Мотивація навчальної діяльності

В нашому житті все взаємопов'язано. Ми живемо за певними правилами, традиціями, нормами. Всі ми є сусідами, друзями, родиною, колективом тощо. Таке світоукладення «живе» і в музиці.

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Тема сьогоднішнього уроку « Веснянки».

  1. Розповідь вчителя

Здавна в Україні побутує фольклорно-пісенний цикл , тісно пов'язаний з календарем сільськогосподарських робіт і родинним побутом селян.

З давніх-давен дійшла до нас традиція зустрічі весни нашими предками слов'янами. Весну закликали піснями- веснянками. У різних місцевостях України їх називали гаївками, маївками, гагілками.

У кожному селі до зустрічі весни готувалися з особливою ретельністю. Хлопці виготовляли зиму-опудало із соломи, вдягали його у старе лахміття і вкопували його посеред левади. Сюди ж сходилися і дівчата у вишитих блузках і з віночками на голові. Хлопці спалювали солом'яну ляльку, а попіл розсіювали довкола. Це означало, що весна остаточно переборола зиму.

- Пригадайте, як називаються пісні, що пов'язані з чудовим святом запрошенням весни? (веснянки)

Веснянки– народні календарно-обрядові пісні, які виконують для зустрічі весни.

Багато років тому російський композитор Петро Чайковський гостював в українському місті Тростянці (Сумської області). Тут він із захопленням слухав народні пісні, серед яких була і веснянка «Вийди, вийди, Іванку», яку співали дівчата.

Ця пісня настільки сподобалась П. Чайковському, що пізніше він включив її до свого Першого концерту для фортепіано з оркестром. Сьогодні цей концерт виконують багато піаністів усього світу.

- Пригадайте, що означає слово «концерт».

Концерт – це великий музичний твір для одного або кількох інструментів і оркестру.

  1. Слухання музики
  • Гаївка у виконанні фольклорних колективів
  • Веснянка «Вийди, вийди, Іванку»;

- Який характер веснянки?

- Які особливості її виконання?

  • Петро Чайковський, Перший концерт для фортепіано з оркестром (фінал);

- Як звучала веснянка в інструментальному виконанні?

- Чи змінився характер звучання пісні?

- Як вона звучить у партії фортепіано? А в симфонічному оркестрі?

Саме в заключній частині( фіналі) Першого концерту для фортепіано тз оркестром і прозвучала мелодія української веснянки « Вийди , вийди, Іванку» . В інструментальному викладі вона поступово перетворюється з ліричної на стрімку танцювальну завдяки зміні темпу, ритму, динаміки та появи гострих акцентів. Світле, яскраве й радісне звучання створює атмосферу народного свята.

Так українська народна пісня знайшла друге життя у творі російського композитора і звучить нині не лише в Україні, а й в усьому світі, тому що енемає жодного справжнього піаніста , який би не виконував Першого концерту Чайковського. Перший концерт Чайковського- шедевр світової музики і окраса репертуару кращих піаністів світу. Українські мелодії, які звучать в ньому ,ніби отримали друге життя, їх тепер знають в усьому світі.

  1. Вокально-хорова робота

Розучування та виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»

  1. Узагальнення та закріплення знань
  • Про музику яких слов'янських народів йшлося на уроці?
  • Які музичні твори ми слухали на уроці?
  • Що таке концерт?
  1. Підсумок уроку

В музичному мистецтві різних народів можна знайти спільні й відмінні ознаки. Український фольклор має єдину основу з фольклором інших слов'янських народів.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати