Українська мова
Урок №1
Конспект
залікового уроку української мови
Тема:Зв'язок між словами у реченні
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 01.04.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Зв'язок між словами у реченні.
Мета: поглибити знання учнів про зв'язок слів у реченні; активізувати знання учнів про головні та другорядні члени речення; збагачувати чуттєвий досвід учнів, розширювати словниковий запас; розвивати образне, критичне мислення; виховувати увагу, інтерес до вивчення мови, любов до рідної природи, краю, до Батьківщини.
Обладнання: картки з завданням для роботи в парах; тематичний словник школяра; комп'ютер, мультимедійна презентація.
Методи та прийоми: робота в парах, «Мозковий штурм», складання «Асоціативного куща», гра «Доповніть вірш потрібними словами», довідкове бюро, вправа «Мікрофон».
Тип уроку: комбінований.
Форма роботи: інтегрований (розвиток мовлення, читання, народознавство, основи здоров'я).
ХІДУРОКУ:
І. Організаційно-мотиваційний момент.
Покликав усіх на урок
Шкільний мелодійний дзвінок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну країну Знань.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно будем працювати!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- «Мозковий штурм».
- Який розділ ми зараз вивчаємо? (Речення).
- Що таке речення?
- Які речення бувають за метою висловлювання? (розповідні, питальні, спонукальні).
- Що називається граматичною основою речення? (Підмет та присудок – вони є основою речення).
- Що таке підмет? На які питання він відповідає?
- Що таке присудок? На які питання відповідає він?
- Перевірка домашнього завдання.
- Хвилинка каліграфії.
ОссіньОсінь
- Звуко – буквений аналіз слова.
О – сінь – 2 скл., 5 букв, 4 зв..
- «Приготуй сам».
Хвилинка фантазії.
- А ви знаєте звідки взагалі до нас прийшла осінь? Сьогодні на уроці, в нас працює «Довідкове бюро». Запитаємо в них?
Легенда про Осінь
За народним переказом, Осінь – старша донька Сонця. Але вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь, на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай все моє багатство! Я віддаю тобі все своє золото, будь щедрою, і люди любитимуть тебе за це.
- Як же самеОсінь виконуєбатьківський наказ?
6.Складання «Асоціативного куща».
- Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово ОСІНЬ.
-Але все це не заважає нам милуватися цією чудовою порою.
7. Складання і запис речення.
До нас завітала золота осінь. (Запишіть його в зошит).
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
- Проблемне питання.
- Що довелося зробити, щоб скласти речення? (Поєднати слова між собою).
2.Дослідження (робота з підручником та складеним реченням).
- Давайте про це довідаємося з підручника. Відкрийте підручник на сторінці 47, знайдіть правило, та прочитаємо його.
- Як же поєднуються слова в реченні?
- За допомогою чого слова пов'язуються між собою?
- Давайте повернемося до нашого речення, визначимо та підкреслимо його основу, встановимо зв'язок слів за допомогою питань.
Коментар: Отже, речення складаються зі слів, які відповідають на певні питання. Усі ці слова, до яких можна поставити питання від інших слів, є членами речення. А чи можна поставити питання до слова ДО? Звичайно, не можна. Це прийменник. Воно допомагає пов'язувати слова між собою.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Тренувальні вправи.
1. Робота в парах.
- Робота над деформованими реченнями.
Скласти, де треба змінюючи закінчення в словах речення, записати, підкреслити головні члени речення і в останньому реченні встановити зв'язок слів за допомогою питань.
О
Перевіримо:
За вікном стоїть осінь. Небо вкрилось важкими хмарами. Жовте листя опадає
з дерев.
(Що?) листя ( що робить?) опадає;
Листя (Яке?) жовте;
Опадає ( з чого?) з дерев.
Міні – підсумок:
- Отже, зв'язок між словами в реченні встановлюється за допомогою питань від слова до слова, та закінчень.
- Гра «Доповніть вірш потрібними словами»
Ходить ……. по покосах. (ліс)
В золото фарбує …… . (осінь)
І горять шовкові …… , (беріз)
У зажурених ……… . (коси)
- Як ми підбирали слова в реченнях? (за змістом).
- Назвіть граматичну основу в першому реченні.
- Самостійна робота
- Вам необхідно з'єднати подані схеми з відповідними реченнями.
Перевіримо: (взаємоперевірка).
- Як називається той член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні і відповідає на питання хто? або що?.
Зверніть увагу! Підмет може стояти в різних місцях речення : на початку , у середині, у кінці речення.
- Відпочинок (фізкультхвилинка).
- Робота над загадкою.
- Відгадайте загадку.
Як прийде весна в садочок –
До лиця білий віночок,
Ну а восени цій кралі
Приглянулися корали. (калина).
- Знову звернемося до довідкового бюро. Що вони можуть нам доповісти про цю красуню. (робота з тематичним словником)
- Це кущова рослина з білими невеликими пахучими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами.
- Калина – символ дівочої краси. Споконвіку українці любили червону калину. Садили її біля хати, у саду, на узліссі.
- Калина – це символ рідної землі, батьківської хати.
- Калина – символізує мужність і незалежність духу нашого народу.
- А ще це гарний антисептик. Узваром калини лікують простудні, кожні та нервові захворювання.
V. Рефлексія.
- Вправа «Мікрофон».
- Отже з якими новими поняттями ви ознайомилися сьогодні на уроці?
- Як пов'язані слова в реченні?
- Які члени речення є основою речення?
- Доповніть речення.
- Продовжить речення:
Сьогоднішній урок навчив мене ….
VI. Оцінювання роботи. Домашнє завдання: (диференційоване)
Урок №2
Конспект
залікового уроку української мови
Тема: Правопис найуживаніших присліввників
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 12.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема : Правопис найуживаніших прислівників.
Мета : ознайомити учнів з правописом найуживаніших прислівників; розвивати критичне мислення, мовлення; виховувати самостійність, позитивне ставлення до навчання.
Хід уроку
- Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав,
Тож і ти часу не гай,
Працювати, починай.
- Актуалізація опорних знань
- Погляньте на малюнок і скажіть, чи має він відношення до змісту домашнього завдання?(так, має)
- Доведіть свою думку.(д.з. було написати твір про правила поводження дітей в гостях)
А. перевірка домашнього завдання
- Зачитайте складену вами розповідь.(3 учн.)
Додатково:
1 учень:
- Що таке прислівник?
- Розбери за будовою прислівник восени.
2 учень:
- Назви прислівники які ти використав у своїй розповіді.
- Коли прислівники у реченні виконують роль однорідних, другорядний членів?
3 учень:
- Яка роль прислівників у мовленні?
- Розбери за будовою прислівник напровесні.
- Молодці, діти, ви гарно виконали д/з.
- Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вивчати прислівник і запам'ятаємо, як правильно пишуться окремі з них.
- Вивчення нового матеріалу
А. гра «Склади прислівник»
сні рі Втра
ве во
(навесні, надворі, завтра)
- Запишіть ці прислівники до себе в зошити каліграфічно, звернітьувагу, як вони пишуться.
- Звіртесь з написаним на дошці.
- А зараз, складіть усно 1 речення з цим прислівником.
1ряд складає речення з словом навесні
2 ряд з словом надворі
3 ряд з словом завтра
(Найкраще речення записуємо в зошит)
- Які роль виконує прислівник в цьому реченні?
- Давайте розберемо 1,2 прислівник за будовою.
- Зверніть увагу, що у прислівниках, частка на – префікс, тому пишемо разом.
Б. робота з підручником
Впр. 342
- Прочитайте загадку
- Яка відповідь загадки?(дерево)
- Назвіть прислівники, використані в тексті загадки.
- Зверніть увагу, як вони пишуться.
В. вибірковий диктант
- діти, зараз ви прослухаєте речення і почувши прислівник, запишіть його до себе в зошит.
1. Вітер дме ввечері – з'явиться вода вдень. 2. Рання весна обіцяє влітку багато похмурих днів. 3. Навесні хмари пливуть високо — на теплу і ясну погоду. 4. Сніг тане швидко, і вода біжить дружно — чекай мокрого літа.
- прочитайте слова, які ви виписали
- У вас на столах лежать орфографічні словники, перевірте чи правильно ви написали прислівники.
- Розгорніть підручник на с.174, впр.344
- Прочитайте 5 речення ( Туман над водою довго-довго не розходиться — буде гарна, суха погода. )
- Які прислівники використані в цьому реченні(довго-довго)
- Зверніть увагу, як пишеться цей прислівник(через дефіс)
- Запам'ятайте, якщо прислівник утворений повторенням того самого слова, то він пишеться через (дефіс) риску.
- Прочитайте 6,7,8 речення
- Які прислівники тут використано?
- Запишіть його.
- Розберіть за будовою слова уранці, наприкінці.
Впр.343(усно)
- Прочитайте завдання до впр.343
- Що таке афоризм?
- Прочитайте пояснення цього слова після вправи.
- Так, що таке афоризм?
- Прочитайте 1 речення
- Як ви його розумієте?
- Які прислівники тут вжито? Продовжуємо вправу виконувати аналогічно.
- Запишіть афоризми з виділеними прислівниками, зверніть увагу, як вони пишуться.(разом)
- Як ви написали прислівник наполовину? Чому?( на це префікс, тому пишемо разом)
- Як ви написали прислівник всередині? Чому?
- Зверніть увагу, що прислівники з прийменниками не вживаються, а частинки у, в, на це префікси, тому пишуться разом.
- Підсумок уроку
- Що таке прислівник?
- На які питання відповідають прислівники?
- Чи має прислівник закінчення?
- Чим є у прислівниках частки у, в, на?
- Тому як вони пишуться?
- Де можна перевірити написання прислівників?
Урок №3
Конспект
залікового уроку української мови
Тема: Правопис особових закінчень у дієсловах першої особи.
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 14.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема. Правопис особових закінчень у дієсловах першої особи.
Мета. Закріпити вміння визначати до якої дієвідміни належать дієслова.
Розвивати вміння розпізнавати дієслова першої особи, правильно писати і вживати у мовленні.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Які частини мови ви вивчили? (Іменник, прикметник, числівник, займенник, займенник).
- На які питання відповідає іменник? (Хто? що?)
- На які питання відповідає прикметник? (Який? Яка? Яке? Які?)
- На які питання відповідає дієслово? (Що робить? Що зробить? …)
Вчитель:
- Зараз перевіримо, як же ви засвоїли теми про частини мови.
Робота з перфокартами.
- Поставте «+» навпроти кожного слова, визначивши, до якої частини мови воно належить:
Іменник
Прикметник
Дієслово
Жито
Солов'їні
Шелестить
Звичай
Життя
Сонячний
Ласкавий
Рідний
Рідня
Цвітуть
- Яку частину мови вивчаємо зараз? (Дієслово)
- Охарактеризуйте частину мови – дієслово (відповіді дітей).
- На які дієвідміни поділяється дієслово? (На І і ІІ)
- Як визначити дієвідміну дієслова?
- Які дієслова належать до першої дієвідміни? ( -уть, -ють)
- Які дієслова належать до другої дієвідміни? (-ать, ять)
- А зараз попрацюємо в парах і перевірими, як ви засвоїли тему про дієвідміни.
Запиши дієслова у таблицю.
Казати, говорити, балакати, читати, молотити, сидіти.
І дієвідміна
ІІ дієвідміна
- Тепер пограємо в гру «Колонки»
Клас ділимо на дві команди. Представники кожної команди (по 1 учневі) грають від імені своєї команди. Вчитель контролює, команди спостерігають і перевіряють правильність виконання завдань.
Напроти кожного дієслова потрібно поставити дієвідміну.
1 команда
Лежу
Стоїш
Робить
Риємо
Миєте
Вміємо
2 команда
Течу
Пишеш
Мовчить
Горимо
Малюєте
Говорю
ІV. Фізкультхвилинка (за вибором дітей).
V. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
ЗЗЗзЗззазгзграя
Заспівали, задзвеніли,
мов заграли кобзарі…
Де взялась весела зграя,
Жарогруді снігурі.
(Олександр Олесь)
- Назвіть дієслова у вірші. Визначте їх час та дієвідміну.
- Доберіть синонім до слова «жарогруді» (Червоногруді).
- Назвіть слова, в яких звуків більше, ніж букв. (Зграя).
2. Творче ознайомлення із закінченнями дієслів теперішнього і майбутнього часу 1-ої особи однини і множини. (За табличкою вправи ).
3. Вивчення правила – висновку .
4. Списування з граматичним завданням.
Замість крапок вставте потрібні букви. Над дієсловами зазначте дієвідміну.
Ми з Оверком друж…мо,
жив…мо – не туж…мо:
разом ход…мо до школи,
поруч в класі сид…мо,
разом з школи ід…мо
і не свар…мось ніколи.
Ми з ним діл…мось усім,
Бо на те ж ми й друзі з ним!
VІ. Робота з фразеологізмами.
В групах
Накивати п'ятами - вередувати
Варити воду - покарати
Намилити шию - перебільшувати
Пекти раків - втікати
Робити з мухи слона - червоніти
VІІ. Підсумок уроку.
- Яку тему вивчили сьогодні на уроці?
- Чи сподобався урок? Чому?
- Як ви будете надалі працювати?
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити правило, виконати вправу в підручнику.
Високий рівень : виписати з творів художньої літератури дієслова першої особи.
Урок №4
Конспект
залікового уроку української мови
Тема: Змінюю дієслова за числами
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата: 10.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
ТЕМА. Змінюю дієслова за числами.
МЕТА. Вчити змінювати дієслова за числами, добирати дієслова заданої форми; розвивати аналітичне мислення, пізнавальну активність, зв'язне мовлення, пам'ять , спостережливість; формувати навички пошукової діяльності; виховувати любов до рідної мови.
ОБЛАДНАННЯ. Кубики Лего, фішки для релаксації, набір слів для вправи з Лего, відеоматеріал, фішки для вправи Світлофор.
ТИП УРОКУ. Урок засвоєння нових знань.
ОСВІТНІ ГАЛУЗІ. Мовно – літературна.
ХІД УРОКУ
І.ВСТУПНА ЧАСТИНА.
1. Емоційне налаштування.
Нейророзминка.
2. Каліграфічна хвилинка. Вправа Сторітелінг.
Єєємєсєвп'єб'єв'єєднанняЄвропа
Вправа Сторітелінг. До кожної букви у слові Європа підібрати будь – які слова і поєднати їх у текст.
Наприклад: єнот
велосипед
радість
океан
пенал
акваріум
Єнот дуже мріяв помандрувати до океану. В дорогу він взяв із собою пенал із компасом, олівцями. Акваріум з рибкою, яка показувала йому дорогу. Коли вони дійшли до океану, єнот відчув неймовірну радість.
- Які дієслова використали у своїх реченнях?
3. Перевірка домашнього завдання.
- Що таке неозначена форма дієслова?
- Які дієслова неозначеної форми підкреслили у тексті?
- Що ж не можна робити вихованим дітям?
4. Оголошення теми уроку.
- Змінюю дієслова за числами.
5. Релаксація.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку мови?
ІІ.ОСНОВНА ЧАСТИНА.
- Робота з підручником.
Вправа 1 (ст.101)
Читаємо завдання до вправи. Читаємо вірш.
- Що описує Тарас Шевченко?
- Яка пора доби описана?
- Яка картина природи постає перед вами?
- Щоб виконати завдання і виписати дієслова у дві колонки, спочатку прочитаємо правило. (с.102)
- Робота в парах.
- Зав'яжемо вузлики напам'ять, повторіть правило мовчки.
- Розберіть номерки (1, 2), розділіться по парах і розкажіть правило один одному.
- Робота в зошиті.
- Тепер записуємо дієслова у дві колонки:
Однина Множина
- Робота з підручником.
Вправа2 ( з використанням кубиків Лего ).
- Прочитайте завдання.
- Прочитайте вірш.
- Який час доби тут описаний?
- Які слова допомогли це визначити?
- Які дієслова зустрічаються у вірші?
- Підготуйте кубики Лего. Нам потрібно розділи дієслова за числами. Жовтий колір – однина
Синій колір – множина
- Помічник піднімає дієслова, які ви визначили у вірші, а ви показуєте відповідний кубик.
ІІІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Пальчикова гімнастика
ІV. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.
- Вправа 4.
- Прочитайте текст вправи і розкажіть , що цікавого ви дізналися.
- Тепер прочитайте текст вголос.
- Бесіда.
- ВІДЕО. Зверніть увагу на екран. Подивіться запис.
- Чи легко на вашу думку, вивчити японські ієрогліфи?
- Робота в зошиті.
Вправа 5. Виписати з попереднього тексту дієслова у множині в колонку і утворити від них форму однини у другу колонку.
- Робота в групах.
Розділитись за кольорами фішок на групи.
Вправа 6.
Написати повідомлення японським школярам, якою є українська мова.
Представники кожної групи зачитують свої повідомлення.
V. ПІДСУМОК УРОКУ,
- Бесіда.
- Що вивчали на уроці?
- Що цікавого дізнались про японську мову?
- Метод ПРЕС - Чи важка в порівнянні з японською українська мова?
Я вважаю, що…
Тому, що…
Наприклад, …
Отже, …
- Релаксація.
- Чи справдились ваші очікування від уроку?
- Самооцінювання.
- Покажіть за допомогою фішок, як ви вважаєте, чи старанно ви працювали сьогодні на уроці?
- Домашнє завдання.
Сторінка 103, Вправа 7. Виписати дієслова, поряд змінити їх за числами.
Урок №5
Конспект
залікового уроку української мови
Тема: Змінювання дієслів за часами.
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата:12.02.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема. Змінювання дієслів за часами.
Мета. Ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслів –
часом. Виробити вміння розрізняти часові форми дієслова,
правильно їх писати. Розвивати зв'язне мовлення,
формувати комунікативні навички. Виховувати любов до
рідного краю.
Обладнання: таблиця часів дієслова, вірші, картина природи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Каліграфічне написання слів Україна, зима, учень, яблуня.
Підібрати якнайбільше означень до кожного слова.
Скласти речення зі словами. Одне речення каліграфічно записати.
ІІ. Перевірка вивченого матеріалу
Фронтальне опитування
- З якими частинами мови ви знайомі?
- Яких слів в українській мові найбільше?
- Що можете розповісти про кожну частину мови?
(розповіді дітей за малюнками)
- Яку частину мови ми вивчаємо зараз?
- Як пишеться не з дієсловами?
Зміни прислів'я, вставляючи, де потрібно не перед дієсловом.
З чужої біди (НЕ) смійся.
(НЕ) Вчи рибу плавати.
(НЕ) Хитруй, а чесно працюй.
Чужим розумом (НЕ) проживеш.
(НЕ) журись, а за діло берись.
Гра «Впіймай дієслово».
Вчитель називає слова, учні плескають тоді, коли звучить дієслово.
Грається, гра, ігровий, зимовий, зимувати, зимонька, бажати, бажання, бажаний, малювати, намалювати, намальований, закінчити, кінець.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота.
- Що таке неозначена форма дієслова?
- На які питання відповідають дієслова, які знаходяться в неозначеній формі?
Прочитайте речення. Підкресліть слова в неозначеній формі.
Життя прожити – не поле перейти.
Ліпше без вечері лягати, та без боргів вставати.
Хочеш знати – не соромся питати.
Не кайся рано вставати, а кайся довго спати.
Гарно того вчити, хто хоче все знати.
Якщо хочеш старість спокійну мати, мусиш замолоду працювати.
Щоб довго жити, треба працю любити.
Хто хоче робити, роботу знайде.
Щоби їсти калачі – не треба сидіти на печі.
Вчитися ніколи не пізно.
Треба нахилиться, щоб з криниці води напитися.
Грамоті учитися – завжди пригодиться
- Чи можна за даними дієсловами визначити, коли саме відбувається подія?
Сьогодні ми з вами ознайомимося з дієсловами, які вказують на час дії і на особу, яка виконує дану дію. Отже, тема нашого уроку: «Часи дієслів».
Робота з підручником.
Складання речень за малюнками ( за вправою 92)
- Розгляньте малюнки. Дайте відповіді на запитання до малюнків.
- Напишіть дієслова, які ви вжили для складання речень (писав, кладе, кине).
- Коли відбулася дія на кожному малюнку?
- У першому дія відбувалася раніше. (написав).
- У другому – дія відбувається тепер. (кладе)
- У третьому – дія ще відбудеться. (кине).
Пояснення вчителя.
- В українській мові розрізняють три часи дієслів: теперішній, минулий і майбутній.
- Дієслова минулого часу вказують на дію, яка відбулася до моменту повідомлення по них. Вони відповідають на запитання: що робив?, що зробив ?.
- Дієслова теперішнього часу вказують на дію, яка відбувається в момент повідомлення по них. Вони відповідають на запитання: що робить?, що роблять ?
- Дієслова майбутнього часу вказують на дію, яка відбудеться після моменту повідомлення про них. Вони відповідають на запитання: що зробить?, що робить ?
ІV. Закріплення вивченого.
Поділіть слова у три колонки, визначаючи їх час.
Течуть, з'являться, пливе, розтанув, шумить, розцвів, цвістиме, співав, прилетять.
- З якою порою року асоціюються у вас ці дієслова?
- Яким членом речення найчастіше виступають дієслова?
- Підберіть іменники до даних слів.
Течуть річки, з'являться листочки, пливе човен, розтанув сніг, шумить вода, розцвітів сад, цвістиме підсніжник, співав жайворонок, прилетять птахи.
Фізкульхвилинка.
Трава низенька, низенька,
Дерева високі – високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
Та вправо, то вліво нахиляє.
То вперед, то назад нахиляє.
Птахи летять – відлітають,
А діти тихенько з парти сідають.
Робота з підручником.
Вправа 93.
Доповніть таблицю дієсловами минулого, теперішнього і минулого часу.
Скласти і записати речення із одним словом в різних часових формах.
Тато розповідав цікаву історію.
Тато розповів цікав історію.
Тато розповідатиме історію.
Зоровий диктант.
За календарем уже наступила весна.
Для птахів школярі змайстрували затишні шпаківні.
Підкресліть основу речення.
Які орфограми треба пояснити даних реченнях?
Робота за таблицею.
Прочитайте вірш. Випишіть дієслова. Визначте їх часові форми.
Вправа 94
- З якого твору цей уривок?
- Про що розповідалося в цій казці?
- Спишіть виділені речення.
- Вставте розділові знаки.
- В якому часі вжиті дані дієслова?
Опис картини.
Розгляньте картину. Вона має назву «Граки прилетіли». Пригадайте, які відчуття є в людини, що можна з їх допомогою відчути, дивлячись на даний малюнок.
- Що ви бачите на малюнку?
- Які звуки можна відчути вухами?
- Що можна почути нюхом?
- До чого можна доторкнутися пальчиками?
- Чи можна щось спробувати на смак?
«Дерево рішень»
З поданих слів вибрати листочки зі словами, які є дієсловами теперішнього часу.
Пишу, напишу, розв'язую, розв'язав, радіє, поїдемо, біжить, змайстрував, летітиме, росте, червоніє.
Робота над віршем
Прочитай. Випиши з тексту дієслова. Визнач в якій часовій формі вони вжиті.
Зимові турботи
Ми пішли в зимовий ліс –
В царство кленів і беріз.
Прихопив я для зайців
І капусти, й пагінців.
І Левко для диких кіз
Сіна в'язочку привіз.
А маленький спритний Гриць
Годував з руки синиць.
Тихо, тихо сніг іде
Білий сніг, лапатий.
Ми у двір скоріш підем,
Ми прокинем зранку
Стежку біля ганку.
Списування.
Перепишіть каліграфічно текст. Підкресліть в тексті дієслова. Визначте, в якій часовій формі вони вжиті.
Вранці підемо до магазину. А туди вже привезли і молоко, і пухкий, запашний хліб. Бо вночі працювали і молочарі, і пекарі, і шофери. Не сплять і лікарі. Весь час на сторожі рубежів прикордонники. Напоготові ракетники, моряки.
Домашнє завдання.
Скласти усну зв'язну розповідь за малюнком.
V. Підсумок уроку.
- Про що ми сьогодні говорили на уроці?
- Які часи дієслів ви знаєте?
Урок №6
Конспект
залікового уроку української мови
Тема: Узагальнення вивченого про дієслово
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата: 03.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Узагальнення вивченого про дієслово
Мета: Повторити й узагальнити знання про граматичні ознаки дієслова; формувати вміння перенесення знань у нові умови діяльності; розвивати мовлення, уміння робити висновки; виховувати бажання мати міцне здоров'я.
Обладнання: стилізований монітор комп'ютера, помічник програмного забезпечення - Здоровчик; картки для експрес-опитування; ілюстрації з теми «Режим дня», малюнки гнома, завдання для групової роботи.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент Учитель. От і дзвенить дзвінок,
У гості йде до нас урок.
Доброго ранку всім!
-Кому дозволено сісти першим?
Діти. Дівчаткам.
Учитель. Правильно. Спочатку - краса, а потім - сила.
ІІ.Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми повторимо все про дієслово як частину мови. Робитимемо ми це у незвичайний спосіб: через уявний комп'ютер, монітор якого перед вами на дошці. Кожне виконане завдання буде давати нам можливість відкривати певний рядок алгоритму. Якого саме? Дізнаємося пізніше.
ІІІ .Робота над повторенням і узагальненням
- Теоретичне завдання ( методика «Карусель»)
- Щоб увійти в програму, перевіримо ваші теоретичні знання з теми «Дієслово».
( Питання для експрес-опитування)
1. Що таке дієслово? Наведіть приклади.
2. Що таке неозначена форма? Наведіть приклади.
3. Як пишуться дієслова з часткою не?
4. Як змінюються дієслова?
5. На які питання відповідають дієслова минулого часу?
6. На які питання відповідають дієслова теперішнього часу
7. На які питання відповідають дієслова майбутнього часу?
8. На які дієвідміни поділяються всі дієслова? Як їх визначити?
9. Назвіть закінчення дієслів | дієвідміни.
10. Назвіть закінчення дієслів 11 дієвідміни.
11. Яким членом речення найчастіше буває дієслово
- Із цим завданням ми впорались, і ось з'являється програмний помічник, який вмикає наш комп'ютер.
- Каліграфічна хвилинка Вр ра ан нц ці
- В якому слові можуть бути такі з'єднання? (Вранці). Запишіть його. Складіть із цим словом речення, використовуючи схему і малюнки.
- Запишемо утворене речення.
Вранці я роблю зарядку, чищу зуби, вмиваюся, снідаю та йду до школи.
- Визначте граматичну основу. Яке це речення? (Розповідне, неокличне, просте з однорідними присудками).
- Якою частиною мови виражені присудки? Що можна сказати про ці дієслова?
- Ми склали речення про початок дня кожного школяра. А як називається порядок дій, за яким ми живемо щодня? (Режим дня)
Це перший рядок нашого алгоритму. Його відкриває нам помічник Здоровчик.
- Завдання «Добір антонімів»
-Прочитайте дієслова, які знайшов Гномик
Плакати
сваритися
лінитися
ненавидіти
програвати
ворогувати
голодувати
загубити
захворіти
-В якій формі вони вжиті? Як ви це визначили?
- Які емоції - позитивні чи негативні – викликають такі дієслова? Ось тому наш гість такий сумний. До його казкового комп'ютера потрапив вірус і видав ці дієслова. Давайте йому допоможемо змінити настрій на краще! Але як це зробити? (Дібрати антоніми)
Сміятися
миритися
працювати
любити
вигравати
дружити
їсти
знайти
вилікуватися
- Запишемо утворені дієслова у певному часі:
- Перші три - у теперішньому,
- Наступні три - у майбутньому,
- Останні три-у минулому.
(Сміється, мирюсь, працюють, любитиме, виграє, буде дружити, їв, знайшла, вилікувалися.)
- Подивіться, яким веселим став наш гном! Тепер він Веселун. Він сповнений позитивних емоцій, і Здоровчик відкриває нам в алгоритмі саме таку команду.
- Як називається нічний відпочинок? (Сон).-А хто знає, скільки необхідно спати школярам вашого віку? (Приблизно 10 годин). Тривалість сну для кожного визначається індивідуально
- Усне завдання на розвиток уваги
- Послухайте розповідь і скажіть, яке дієслово вжите у майбутньому часі, у II особі, в однині.
Робиться це так. Після 2-3- місячного дотримання шкільного режиму в один із вихідних днів потрібно лягти спати у встановлений час і спати доти, поки не прокинешся сам. Час від початку відпочинку до кінця сну і є твоєю добовою нормою.
-Яке це дієслово?-
-Отже, для відпочинку людині потрібен здоровий сон.І наш алгоритм свідчить про це.
Ми з вами зараз теж відпочинемо.
Релаксаційна пауза
Заплющте очі, вдихніть аромат і уявіть себе у найкращому місці на землі. Це велика квітуча галявина, на якій зелена-зелена трава. Ви відчуваєте, як тіло огортає ранкова прохолода. Повіває ніжний вітерець. Серед цього буяння природи ви відчуваєте, як у вас вливаються нові сили. Я бажаю вам добра, любові і здоров'я.
- Практичне завдання
Списати, вставляючи пропущені букви (завдання на дошці), і варіант
Ви переможете хвороби, якщо буд,..те обливатися холодною водою. Обливання сприяє зміцненню здоров'я.
II варіант
Ми, сонячні промені, знищу...мо бактерії, сприя...мо утворенню загару. Але намагайтеся приймати нас в міру.
-Дієслова яких дієвідмін були використані в реченнях? Як ви їх розрізняли? -Про що йшлося? (Про загартовування).Здоровчик показує ці дії в алгоритмі.
- Завдання-гра «Розкажи про вчорашній день»
-Від іменників утворіть і запишіть дієслова. В якому часі їх вживатимемо? (У минулому)
Плавання- плавав, плавала, плавало, плавали.
Біг - бігав, бігала, бігало, бігали.
Стрибок - стрибав, стрибала, стрибало, стрибали.
-Як змінюються дієслова минулого часу? (За числами і за родами). ФізкультхвилинкаСтаньмо, друзі чітко в ряд І одержим фіззаряд.
-Де ще ви можете одержати фіззаряд? (На уроках фізкультури, займаючись спортом.)Про це нам теж говорить Здоровчик.
- Групове завдання
-Щоб відкрити наступний рядок алгоритму, Здоровчик пропонує виконати завдання в групах.
- група
Вставити в текст дієслова теперішнього часу 111 особи однини.
Вітамін А ... на ріст дитячого організму, ...стійкість до захворювань. Він ... у вершках, молоці, моркві, шипшині.
Слова для довідки: міститися, впливати, покращувати.
- група
Вставити дієслова майбутнього часу III особи однини.
Вітамін С ... у шипшині, лимонах, малині, агрусі. Якщо його ... в організмі, то це ... до хвороби ясен.
(Презентують результати роботи)
-Дієслова яких часів ви використали? (Теперішнього і майбутнього)
-Як вони змінюються? (За часами та особами)
-Використовуючи дієслова-підказки Здоровчика, складіть повний алгоритм зміцнення здоров'я, прочинаючи словами « Якщо ви ...»
Дієслова-підказки майбутнього часу:
будете дотримуватися, будете одержувати, будете мати, будете впроваджувати, будете займатися, будете отримувати, матимете.
(Повний алгоритм
Якщо ви будете дотримуватися режиму дня, будете одержувати позитивні емоції, будете мати здоровий сон, будете впроваджувати загартовування, будете займатися фізкультурою і спортом, будете отримувати повноцінне харчування, то матимете міцне здоров'я).
- Підсумок уроку, оцінювання
-Яка частина мови нам сьогодні допомагала у складанні алгоритму? (Дієслово)
-Що ми про нього дізналися нового?
- Домашнє завдання
Відповіді на запитання з мовної теми « Дієслово»