Я досліджую світ
Урок №1
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема: Давні та сучасні уявлення людей про Всесвіт
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 21.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема. Давні та сучасні уявлення людей про Всесвіт
Мета: формувати природознавчу компетентність: розглянути уявлення давніх людей про Землю і Всесвіт; формувати ключові компетентності: уміння вчитися (формувати уміння порівнювати і робити висновки, працювати з додатковою інформацією), комунікативну (формувати вміння висловлювати свої думки), соціокультурну (виховувати пізнавальний інтерес), здоров'язбережувальну (піклуватися про своє здоров'я)
Очікувані результати Учень ( учениця)
- знає уявлення давніх людей про Землю і Всесвіт;
- розуміє нероздільну єдність людини та Всесвіту;
- застосовує знання для розв'язання навчальних і життєвих ситуацій
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку! Доброго дня! Хай плещуть долоньки!
Хай тупають ніжки! Працюють голівки!
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєм собі ми здоров'я й добра!
Прийом «Подаруй усмішку»
- Діти, давайте подаруємо свої посмішки один одному і міцно потиснемо
руки так, щоб відчути підтримку, яку хотіли ви передати своїм друзям.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і завдань уроку
Вправа «Синоптик»
- Розпочинаючи день, кожна людина хоче дізнатися, якою буде погода. Люди якої професії повідомляють нам погоду?
- Ось і ми послухаємо прогноз нашого синоптика на сьогоднішній день.
Учень-синоптик:
- Доброго дня! Вас вітає синоптична служба 4-го класу. Я розповім вам про погоду за нашим віконечком. Отже,
- Сонечко сьогодні нас (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба позначимо …
- Протягом дня опадів не спостерігається (опади будуть у вигляді …)
- І нарешті температура повітря сьогодні сягатиме …
- Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
Усне опитування
- Що таке природа?
- Якою буває природа?
- Як відбуваються взаємозв'язки у природі?
- Що може статися з природою, якщо люди не будуть дбайливодо неї ставитися?
Презентація рекламних плакатів «Бережіть природу!» Відгадування загадок
Мене б'ють, колотять, ріжуть —
я все терплю, усім добром плачу. (Земля) Ані початку, ані кінця,
Ані потилиці, ані лиця. (Земля) Знають усі — і старий, і маля, Кулею є величезною я! (Земля.)
Робота над міфом про створення Землі.
Колись давним-давно світ ховався у пітьмі. З волі Всевишнього з'явилося Золоте Яйце. У ньому був бог Рід. Саме він дав початок усьому, що з'явилося потім на Землі. Рід народив Любов — Ладу-матінку. Разом вийшли вони із Золотого Яйця і створили стільки зоряних світів, що їх дотепер ніхто порахувати не може. У числі цих світів був і наш земний світ. Сонце, що світить над нами, вийшло з обличчя Ріда, темні ночі — склалися з дум Ріда. Місяць, що не дає Землі вночі занурутися в морок, вийшов із грудей Ріда. Зірки розсипалися на нічному небі з очей Ріда. Ранкові й вечірні зорі з'явилися з брів Ріда. Швидкий вітер — це дихання Ріда. Природа — це все, що створив Рід. Цей бог відокремив Правду від Кривди. Рід відокремив світ видимий — Яв, від світу невидимого, духовного — від Нав. Коли Рід на своїй вогненній колісниці перетинав небо, виника- ла Блискавка, загримів Грім. Богові сонця Ра Рід подарував золотий човник, на якому Сонце випливає на небо. Щоночі Місяць виходить на ньому в нічне небо. З вуст Ріда вийшов птах. Мати Сова — Дух Божий. Потім з'явився Сварог — Небесний Батько. Саме Небесному Батькові Рід передав завершення створення світу. Сварог став хазяїном земного Світу, владикою Божого Царства. Щоб небо ніколи не впало на землю, Сварог підпер його дванадцятьма стовпами. Для молитов і прославляння Всевишній Рід створив бога Браму. Брама подарував людям священні книги. Потім Рід створив Великий Океан. Коли Великий Океан спінився, з нього вийшла Світова Качечка. Вона народила безліч богів: гарних і поганих. Потім Рід створив камінь Алатир. Цим чарівним каменем він став збивати молоко корови й кози. Коли з молока вийшло масло, з'явилася Мати Сира Земля, на якій і живуть усі люди.
- Якою буде тема нашого уроку?
- Навіщо людині вивчати планету Земля? Де можуть знадобитися ці знання?
Побудова асоціативного куща «Планета Земля»(учитель прикріплює
до дошки малюнок планети Земля й пропонує учням назвати асоціації, які виникають з цим малюнком).
Гра «Я пам'ятаю»(учитель пропонує учням пояснити ті слова, які вони назвали. Звертає увагу, що кожну відповідь вони мають починати словами «Я пам'ятаю, що …»).
Бесіда
- Яку форму має наша планета Земля?
- Що ви знаєте про форму Сонця?
- Як наша планета рухається у космічному просторі?
- Що ви знаєте про Всесвіт?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Звідки походить Земля, інші планети, Сонце, зірки? Цим питанням давно цікавиться людство. Проте з певністю відповісти на нього не можна. Є різні погляди та думки щодо цього. Можливо, на це питання люди знайдуть відповідь тоді, коли хтось відвідає інші планети, вивчить їх будову.
Народи Давнього Сходу залишили по собі письмові джерела, у яких погляди на Землю ґрунтувалися на міфах та легендах. Наприклад, у Давньому Єгипті ще задовго до початку нашої ери Землю вважали богинею. Над нею живе богиня неба, яка тримає на собі небозвід, по якому плаває корабель бога Сонця, який вказує шлях небесному світилузі сходу на захід.
Жителі Давнього Вавилону уявляли Землю у формі гори, на західному схилі якої вони живуть. Гора оточена морем, на яке, як на перевернуту чашу, спирається тверде небо, де, як і на Землі, є суша, вода і повітря. По небу рухаються Сонце, Місяць і п'ять планет. Під Землею знаходиться безодня, у яку вночі опускається Сонце, проходить через неї, щоб вранці на сході знову почати свій шлях по небу.
У давньоєврейській державі, яка знаходилася на рівнинах Палестини, Землю вважали плоскою. Над нею живуть вітри, які відділяють планету від небесних вод: дощу, снігу та граду. Під землею знаходяться води, які живлять моря та річки.
У Давній Індії на початку нашої ери уявляли Землю у вигляді випуклого диску, який лежить на спинах чотирьох слонів, які стоять на спині величезної черепахи, а та, в свою чергу, на змії, яка згорнувшись кільцем, замикає навколоземний простір. Дещо подібні погляди мали індіанці Америки. Лише замість слонів, вони уявляли плоску Землю на спині у китів, які плавають у безмежному океані.
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз! На носках стоїть весь клас, Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись. Раз! — і вгору, Два! — і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись. Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати, Може вже відпочивати.
Продовження розповіді вчителя:
- Уявлення про Землю як нерухоме плоске або опукле тіло знайшли відображення в працях багатьох давньогрецьких філософів. Уперше ідею про кулястість Землі висловив знаменитий математик і філософ Піфагор. Пізніше його здогади підтвердив великий учений-енциклопедист Аристотель. На думку Аристотеля, у центрі Всесвіту знаходиться Земля, навколо якої обертаються Сонце, Місяць і планети. Проте його погляди розділяли не всі давньогрецькі вчені. Так, Аристарх Самоський вважав, що Земля і всі планети рухаються навколо Сонця, алецю теорію не підтримали ні йогосучасники, ні вчені багатьох наступних поколінь.
Своєрідним підсумком тогочасної науки про Всесвіт стало вчення давньогрецького ученого Клавдія Птоломея. На основі спостережень своїх попередників, а також власних спостережень він побудував теорію руху Сонця, Місяця і планет. Згідно з цією теорією, всі світила рухаються навколо Землі, яка є центром світобудови і має кулясту форму. Праця Птоломея, в якій він виклав свої погляди, впродовж 1500 років слугувала основним підручником з астрономії для всього наукового світу.
Наукові уявлення про Землю і Всесвіт з'явились разом із найпростішими астрономічними спостереженнями, далекими мандрівками та розвитком мореплавання. Першою людиною, яка здійснила мандрівку навколо Землі був Магеллан. Його подорож довела, що Земля – куля. У наш час підтвердженням кулястості Землі є її вигляд з космосу. Першою людиною, яка на власні очі побачила земну кулю з космосу, став Юрій Гагарін.12 квітня 1961 року він облетів навколо Землі на космічному кораблі.
Довідкове бюро «Уявлення давніх українців про Землю і Всесвіт»
(індивідуальні повідомлення учнів)
Учень 1:Стародавні українці уявляли Всесвіт в образі Світового Дерева — символу родючості й вічного життя. У наших пращурів його уособлювали дуб, явір, тополя. За допомогою Світового Дерева утворено три царства: низ (корені) — підземне царство, середина (стовбур) — земля й верх (гілки) — небо. Верхня частина символізувалася птахами (сокіл, орел, соловейко), середня — звірами, а нижня — рибами. Верхня частина Світового Дерева — життя й розвиток — напрям росту дерева, а нижня — згасання, смерть. Світове Дерево могло правити за втілення життя і смерті (зелене, квітуче дерево — і сухе, мертве).
Учень 2:Особливу шану стародавні слов'яни віддавали деревам і птахам, які вважалися основоположниками або покровителями якогось роду, племені. Перше місце у вшануванні посідав дуб, особливо старий,— символ міцності; ясень — символ Перуна; клен і липа — символи подружжя; береза — символ чистої матері-природи.Священними вважалися птахи й тварини. Зокрема зозуля — провісниця майбутнього; голуб — символ кохання; ластівка — доля людини; ворони — священні птахи; сова — символ смерті та пітьми.
Багатьом птахам приписувався дар пророцтва. Із тварин священними вважалися коні та воли, а з комах — бджола й сонечко.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Робота за підручником (с.7-8)
- Як ви розумієте слово Всесвіт? Який його вік?
- Що ви дізналися про уявлення давніх людей про Землю і Всесвіт?
- Який учений першим припустив, що Земля не плоска, а має форму кулі?
- Яку модель будови Всесвіту запропонував видатний учений Арістотель? Робота у зошиті с. 3 завдання №1-4
V. Узагальнення та систематизація знань. Гра « З'єднай в пари»
Уявлення про Землю у Стародавньому Вавилоні
Уявлення про землю у Стародавній Індії
Всесвіт в уявленні давніх греків
Земля в уяві стародавніх єгиптян
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Як давні люди уявляли собі Землю і Всесвіт?
- Який внесок у розвиток уявлень про Землю і Всесвіт зробили давньогрецькі вчені?
- Хто з учених першим здогадався, що Земля — куля?
- Отже, давні люди уявляли Землю плоскою і нерухомою. Уперше ідею про кулястість Землі висловив давньогрецький математик і філософ Піфагор. Ученим-новатором, який значно випередив свій час, був Аристарх Самоський. Саме він першим здогадався, що Земля і всі планети рухаються навколо Сонця.
Вправа «Продовж речення»
«На уроці мені було цікаво…»
«Сьогодні я дізнався…»
«Своїм батькам я розповім…»
VІІ. Домашнє завдання підр. с.7-8, завдання №5 с.4 у робочому зошиті
Урок №2
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема: Узагальнення вивченого про Всесвіт. Сонячна система
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 28.11.2024
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Узагальнення вивченого про Всесвіт. Сонячна система
Мета:
навчальна: перевірити рівень засвоєних знань, повторити раніше вивчений матеріал про Сонячну систему, поглибити знання, пов'язані з її походженням;
розвиваюча: сприяти розвиту вміння працювати у співпраці з учителем та учнями, вміння знаходити інформацію для виконання навчальних завдань з використанням навчальної літератури, співпрацювати у спільному вирішенні проблеми, розвивати мислення, уяву, фантазію;
виховна: виховувати самостійність, пізнавальний інтерес, виховувати акуратність в роботі, взаємовідносини, бажання берегти навколишній світ, відчути себе частинкою Всесвіту.
Хід уроку
І. Організація класу
Ранкове коло. Гра «Чарівні окуляри».
- Надягніть «ЧАРІВНІ» окуляри й назвіть учня/ученицю, що стоїть праворуч, пестливим, теплим, ніжним іменем та додайте добре слово про неї/нього.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Дати відповіді на запитання:
– Назвіть планети Сонячної системи.
– Назвіть першу та останню планету від Сонця.
– Назвіть найбільшу і найменшу планету Сонячної системи.
– Порівняйте розміри планети Земля з іншими планетами.
– Що ви можете сказати про розміри Сонця по відношенню до планет Сонячної системи?
– Що називаємо меридіанами?
– Що таке екватор?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
- Уявіть, що сьогодні з нами на зв'язку Марс. Він хоче дізнатися як ви засвоїли навчальний матеріал про Всесвіт та Сонячну систему та розповісти вам декілька цікавинок. Також Марс приготував для вас декілька завдань.
- Фeнoлoгiчнi спостереження
Робoтa гiдрoмeтцентру
Завчасно підготовлений учень надає дані про: число, місяць, день тижня, рік, стан неба, напрям вітру, температури повітря (точну температуру звіряє на перерві перед уроком за допомогою термометра), опади.
Завдання «Добротність» (учням роздаю вирізані зображення Марсу).
- Запишіть на зображенні Марса якості, які вам допомагатимуть у виконанні завдань.
ІV. Перевірка знання учнями фактичного матеріалу й основних понять з вивченої теми.
Самостійне виконання завдань учнями з наявними варіантами відповідей.
Варіант І
Позначити правильну відповідь.
- Сонце — це ...
А)планета;
Б)астероїд;
В)зоря.
2.Сонячна система у Космосі...
А)єдина;
Б)є багато зоряних систем.
3. До Сонячної системи входить...
А)7 планет;
Б)11 планет;
В)8 планет.
4.Планета Земля рухається навколо Сонця по...
А)першій орбіті;
Б)третій орбіті;
В)восьмій орбіті.
5. Найвіддаленіша від Сонця планета це...
А)Земля;
Б)Меркурій;
В)Плутон.
6.Екватор поділяє Землю на...
А)південну та східну півкулі;
Б)західну та східну півкулі;
В)південну і північну півкулі.
7. Місяць — це...
А)планета;
Б)зоря;
В)супутник.
8.Перший космонавт у світі ...
А)Валерій Биковський;
Б)Юрій Варягін;
В)Юрій Гагарін.
9.Земля має супутників...
А)три;
Б)дванадцять;
В)один.
10.Пронумеруй планети за порядком віддаленості від Сонця.
- Меркурій
- Марс
- Нептун
- Сатурн
- Земля
- Венера
- Уран
- Юпітер
Варіант ІІ
Позначити правильну відповідь.
1. У кожній планети є...
А)однакова кількість супутників;
Б)різна кількість супутників.
2. Сонце..
А)обертається навколо своєї осі;
Б)не обертається.
3.Сонячна планета складається з...
А)Сонця, планет, що обертаються навколо нього, і природних супутників;
Б)Сонця і планет, що обертаються навколо нього.
4. Наша Земля знаходиться на...
А)другому місці від Сонця;
Б)третьому місці від Сонця;
В)восьмому місці від Сонця.
5. Найближча до Землі зоря — це...
А)Марс;
Б)Меркурій;
В)Сонце.
6. Земля робить повний оберт навколо своєї осі за...
А)добу;
Б)рік;
В)місяць.
7. Планети — небесні тіла, які світяться..
А)власним світлом;
Б)світлом відбитим від Сонця.
8.Першим космонавтом у світі є ...
А)Юрій Гагарін
Б)Юрій Варягін;
В)Валерій Биковський;
9. Екватор поділяє Землю на...
А)південну і північну півкулі.
Б)західну та східну півкулі;
В)південну та східну півкулі.
10. Пронумеруй планети за порядком віддаленості від Сонця.
- Земля
- Марс
- Меркурій
- Нептун
- Сатурн
- Юпітер
- Венера
- Уран
V.Релаксаційна хвилинка.
Прослухати аудіо-відео записhttps://www.youtube.com/watch?v=m0JlgVg5cxw
VІ.Цікавинки від Марсіка.
Мене називають Червоною планетою через характерний відтінок поверхні. Все через залізо - іржавий пил не тільки покриває саму планету, а й піднімається в атмосферу. Звідси і червонувато-рудуватий колір.
Я поцяткований безліччю кратерів. На мені є вода! Дослідницькі апарати виявили у полярних регіонах планети шари підповерхневого льоду. Можливо, колись на мені були і справжні річки та озера – багато розломів на моїй поверхні можуть бути слідами водойм, що колись існували.
На мені немає дощів. Погода така, що там або дуже спекотно, або дуже холодно. У результаті вода миттєво перетворюється на пару чи лід.
Але є сніг! Сніжинки настільки дрібні, що, якби їх побачили, ми б прийняли їх за сніговий туман.
Ніхто не знає, хто мене відкрив. Про існування такої планети як я було відомо ще за давніх часів. Перша згадка, яка дійшла до наших років, відноситься до 1570 до н. е.
Щоб долетіти до мене, потрібен приблизно рік. Зараз ходить багато розмов про пілотовані експедиції до Червоної планети. Найближчим часом ми навряд чи станемо свідками подібної місії, але чому б і не дізнатися скільки часу на неї знадобиться? Політ до мене вимагатиме близько 8 місяців. Якщо ви захочете повернутися назад, це затратите ще стільки ж часу.
Завдання від Марсіка за QR-кодом.
Сайт Learning Apps
Назвіть планети Сонячної системи. Для виконання завдання, натисніть лівою кнопкою мишки по маркеру та оберіть правильну відповідь.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вправа «Незакінчені речення»
- Я задоволена/задоволений...
- Я зміг/змогла...
- Я не зрозуміла/не зрозумів...
- Я ще не засвоїла/не засвоїв...
- Мені було важко...
Урок №3
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема: Сонце – центральне тіло Сонячної системи
Школа, клас Грушівська гімназія Березнівської міської ради, 4 клас
Дата: 29.11.2024
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: "Сонце – центральне тіло Сонячної системи"
Мета:навчати учнів характеризувати Сонце як невичерпне джерело енергії, з'ясувати значення Сонця в житті природи; донести, що Сонце - найголовніше джерело енергії на Землі; формувати уявлення про перетворення енергії Сонця в електричну енергію; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати творчу і пізнавальну активність, уважність; формувати інформаційно-комунікаційну компетентність, зв'язне мовлення; розвивати практичні вміння і навички виготовлення аплікації з паперу; виховувати бережливе ставлення до природи.
ІОрганізаційний момент.Емоційне налаштування.
1. Діти стоять біля дошки.
Вчитель: Вуха слухають - та все чують.
Очі дивляться – та все помічають.
Яким буде урок - цікавим!
Які у мене учні - найкращі!
2.Вчитель: Перевірка на уважність.Сідайте спочатку ті, кому вже є 9 років. Тепер ті, у кого в імені є літера «а». А зараз сідає той, хто любить тварин… І всі інші.
ІІ . Фенологічні спостереження.
Вчитель: Почнемо урок з повідомлення синоптика про погоду у нашому місті.
1.Жартівливий прогноз.
Учень: За даними гідрометеоцентру на сьогодняшний день в нашій щколі, а зокрема у
3 – Б класі, очікується такий прогноз погоди: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура плюс 10 -12 балів, опади у вигляді великої кількості емоцій та високих балів. Нашій вчительці і усім присутнім вчителям бажаємо: нехай проблеми і незгоди не роблять вам в житті погоди.
2. Повідомлення про дійсний стан погоди (вправа «Синоптик»).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Сьогодні у нас відкривається рекламне агентство. Воно складається з чотирьох відділів:
– Інформаційний, який займається збиранням інформації щодо об'єкту реклами;
– Економічний, який виконує необхідні розрахунки для виготовленя реклами;
– Творчий, він займається оформленням реклами;
– Виробничий - виготовляє рекламний продукт розроблений творчим відділом.
Співвласником агенства може стати той, хто розв'яже задачу.
Задача: Сьогоді Сонце зійшло о__год_ хв. Тривалість дня _ год_ хв. Визначте час заходу Сонця.
Діти, які не справилися з задачею, відповідають на додаткові запитання і теж стають співвласниками рекламного агенства.
Додаткові завдання: Чому змінюються пори року? Чому буває день і ніч?
Вчитель демонструє модель обертання Землі навколо Сонця за допомогою телурія.
Вчитель: Одже агенство «Сонце» починає роботу. Виберіть у кожній групі представників відділів.
Учні працюють у группах. В кожній з нихсамостійно обирають представників усіх з чотирьох відділів рекламого агенства. Належність до певного відділу позначається бейджиком з назвою обраного відділу.
Вчитель: Завдання рекламного агенства створити рекламний проект: «Сонце – найпотужніше джерело енергії», який переконає будь – кого, що сонячна енергія - це життя.
На дошцістенд-«рекламний мініборд», куди вивішуються результати роботи учнів. Таким чином на протязі уроку відбувається візуалізація навчальної діяльності дітей на уроці.
IV. Актуалізація і корекція опорних знаньта практичного досвіду учнів.
Вчитель: Давайте спробуємо з'ясувати, що вам вже відомо про енергію та Сонце. Відповідають за роботу інформаційний і творчий відділи.
Завдання: На партах у дітей паперові сонячні промінчики на яких діти коротко записують свої відповіді і віддають вчителю. Вчитель прикріплює їх до малюнка сонечка на «мініборді».
Зачитує написане учнями, задає додаткові запитання, уточнює.
V.Визначення теми уроку.
На повітряних кульках смужки із словами і прикладами. Вчитель роздає дітям кульки. Учні отримують їх, читають слова.
Вчитель: За вікном похмуро , а наш урок повинен бути.
Сонячним 5*3;
Організованим5*4;
Нестандартним5*5;Цікавим 5*5;
Еенергійним5*6.
Вчитель: Якщо поставите відповіді у порядку зростання добутків, дізнаєтеся тему уроку.
Учні виконують завдання, читають слово «сонце».
VI. Визначення мети уроку.
Вчитель: Давайте разом спробуємо визначити мету і завдання уроку.
Учні висловлюють свої думки, пропозиції та сподівання щодо уроку.
Вчитель: Щоб досягти мети, ми будемо працювати в групах, у парах, з підручником і у зошитах, пограємо в ігри, створимо проект, виготовимо поробку, розв'яжемо кілька задач.
Вчитель вивішує на дошку план уроку в картинках (хмарки).
VII .Опрацювання та осмислення нового матеріалу.
1.Самостійне опрацювання інформації.
Вчитель: Ви знаєте вже немало але для створення реклами цього недостатньо. Спробуйте
самостійно проаналізувати нескладну інформацію, щодо значення Сонця для життя на планеті. Відповідальний виконавчий відділ.
Гра «Навчаючи-учусь». На картках рекламні салоганита їх розшифровка. Завдання: опрацювати в своїй групі , а потім, рухаючись по колу, ознайомити з інформацією інші групи.Таким чином кожна група має змогу прослухати усю інформацію. Наступний етап роботи: учні озвучуть те, що почули і запам'ятали. Після закінчення роботи, вчитель вивішує на стенді картки із салоганами і ілюстрації до них. Слогани:
1група: «Людина варта сонячного тепла». Сонце виробляє вітамін Д у шкірі людини. Якщо його в огранізмі людини не вистачає – погіршується пам'ять, послаблюється імунітет, псуються зуби, ламаються нігті.
2 група: «Сонячного тепла та енергії вистачить на всіх». Під впливом сонця тварини стають більш рухливими, у них покращується апетит, вони швидко ростуть. Коли сонячного тепла і світла стає мало багато тварин впадають у сплячку або знижують свою активність.Сонце навіть змінює зовнішній вигляд деяких тварин.
3 група: «Сонце + давні рослини = сонячна енергія». Кам'яне вугілля, нафта і газ утворилися з решток давніх організмів, тому енергія, що зберігається в них, також є енергією Сонця. Саме вона і дає тепло під час горіння паливних корисних копалин.
4 група:«Сонячна енергія – подарунок Сонця людям». Бери, дякуй, користуйся! Ще давні люди вміли нагрівати воду за допомогою Сонця і зігрівати свої оселі. А зараз Сонячна енергія допомагає працювати космічним кораблям. Існують сонячні зарядні пристрої у вигляді чохлів для мобільних телефонів, сонячні наушники, рюкзаки з сонячними панелями.
5 група: «Сонце і вода працюють разом».Сонце випаровує воду з океанів, морів, з земної поверхні. Воно перетворює цю вологу в водяні краплі. Так утворюються хмари і тумани. Відбувається кругообігу води в природі. Так Сонце створює повітряного опалення нашої планети та водопостачання.
6 група: «Буде Сонце –буде планета зелена і сита». Під впливом Сонця в листі рослин утворюється поживні речовини необхідні для життя рослин і виділяється кисень. Це називають – фотосинтезом Розкривання й закривання пелюсток квіток у деяких рослин залежить від тривалості світлового дня.
2. Робота з мікроскопом. Демонстрація зелених клітин, у яких відбувається процес фотосинтезу.
3. Робота з підручником.
Вчитель: Наступний етап нашої роботи – опрацювати важливу, пізнавальну статтю підручника.
Матеріал підручника учні опрацьовують блоками. Між блоками виконують додаткові завдання. Результати роботи за допомогою вчителя віалізують на «рекламному мініборді».
В роботі приймають участь усі відділи агенства.
Завдання 1. Вчитель: Давайте побудуємо свою сонячну батарею. Для цього слід провести деякі розрахунки. Ширина панелі сонячної батареї 100 – 15 = ..см, а довжина 100 – 10 = ...см.
Виріжте з паперу прямокутники відповідного розміру. Це будуть панелі з яких ми зберемо нашу сонячну батарею. Діти виконують завдання.
Завдання 2. Вчитель: У вас на партах наліпки із зображенням різних об'єктів. Виберіть ті, на яких, на вашу думку, можна використовувати сонячні батареї. Наклейте обрані наліпки на вашу сонячну панель. Учні виконують завдання.
Завдання 3. Вчитель: Давайте переконаємося, що, не дивлячись на недоліки, сонячна енергія економічна і ефективна. А допоможуть нам у цьому задачі. Учні вибирають одну з двох задач, розв'язують, пояснюють розв'язання.
Задача 1. 1 кВт зекономленої електроенергії дозволить виготовити: 100 зошитів по 12 аркушів або 18 підручників «Природознавства» для учнів 3 класу. Скільки разом зошитів і підручників дає змогу виготовити 1 кВт зекономленої електроенергії?
Задача 2. Термін служби сонячної батареї – 30 років, а енергозберігаючої лампи в 6 разів менше. На скільки більше термін служби сонячної батареї?
Фізкультхвилинка
4. Підсумки роботи з підручником. Робота у зошитах.
Завдання 4. Вчитель: Давайте узагальнимо опрацьовану інформацію. Заповніть у зошиті таблицю «Переваги і недоліки сонячної єнергії». Учні заповнюють таблицю. Озвучують відповіді, доповнюють один одного.
VIII. Гра «Капелюшки».
Вчитель: Наша реклама майже готова. Але я хочу почути ваші особисті думки, щодо важливості використання сонячної енергії і сонячних батарей. Відповідальний творчий відділ.
Представник кожної групи вибирає собі капелюшок. Группа виконує завдання відповідно обраного кольору. Обговорення відбувається у группах коллективно. Підсумки групової роботи( ідеї, пропозиції ) презентуєпредставник групи.
Білий капелюх - мислення це режим фокусування уваги на фактах і цифрах.
Червоний капелюх - емоції, почуття та інтуїція..
Жовтий капелюх - позитив.
Чорний капелюх - протилежність жовтого, тут критично.
Зелений капелюх - творчість та креативність.
Синій капелюх—підведення підсумків, обговорення користі та ефективності.
IX. Презентація.
Вчитель:Жодна реклама не обходиться без презентації. Пропоную переглянути презентацію рекламного проекту, який ми створили на уроці.
X. Підсумок проекту.
Вчитель: Пропоную вам доповнити мою презентацію. Закінчимо роботу над нашим рекламним проектом слоганами, які ви постараєтеся придумати самі. Придумайте продовження салогана, і запішіть на стікерах. Сонце – це…
Діти записують свої салогани, озвучують. Стікери клеять на стенд.
XI . Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон».
Вчитель:Завдання виконали. Реклама готова. Молодці.
Що нового дізналися на уроці? Що вам сподобалося на уроці найбільше?
XII. Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника
Урок №4
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема:Які бувають планети
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата: 10.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Які бувають планети.
Мета: навчальна - моделювати Сонячну систему; обговорювати безпечне й доцільне використання знань про природу; наводити приклади використання людиною природничо-наукових знань;
розвивальна – розвивати увагу, а також вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати; розвивати вміння правильно узагальнювати інформацію та робити висновки;
корекційна – активізувати мовленнєву активність, контролювати правильну вимову звука [ч] і загальновживаних слів, збагачувати словниковий запас;
виховна – виховувати позитивне ставлення до навчання, виховувати дружні стосунки в класі.
Мовленнєвий матеріал: планета, мандрівник, мандрівка, блукають, гігант, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, шкала, віддаленість.
Обладнання: мультимедійний комплект, малюнок Сонячної системи, зображення небесних тіл, ватман, смужки білого кольору, фломастери, зображення планет Сонячної системи, роздатковий матеріал – ракети.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Опитування.
- Який зараз урок? (Зараз урок «Я досліджую світ»)
- Що необхідно для цього уроку?(Нам треба підручник,зошит і пенал)
- Що ми будемо робити на цьому уроці? (Ми будемо читати, писати і говорити.)
2. Фенологічні спостереження.
- А яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке сьогодні число?
- Яке зараз небо?
- Що стосовно опадів?
3. Мовленнєва хвилинка
- Артикуляційна доріжка.
- Вправа «Тиша»
- А ви знаєте, що в космосі панує абсолютна тиша? Так-так, там немає повітря, а через це не звучить звук. Давайте виконаємо вправу «Тиша», губи тягнемо уперед, протяжно і затихаючи кажемо звук [ч], повторюємо 5 разів.
- Чистомовка
Учу – учу – учу - я у космосі лечу.
Ача – ача – ача – Сонячна система наша.
Чине – чине – чине – космічний корабель спочине.
Час – час – час – іде астрономічний час.
- Склади речення з одним із словосполучень.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
· Знайди 3 помилки.
- Ми відправляємося з вами в подорож космічними просторами, і нам треба перевірити справність наших ракет. Знайдіть і виправте помилки в тексті, для того щоб ми могли почати нашу подорож.
Сонячна система – це сузір'я, що складається із Сонця, десяти планет, що обертаються навколо нього, їхніх супутників, астероїдів, комет та космічного пилу.
Сонце – найближча до нас зоря, яка в 109 разів менша за Землю.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
· Анаграма (інтерактивна вправа)
- Чудово! Приладдя працює, тепер треба визначити маршрут. Спробуйте дізнатися, відгадавши анаграму, тобто поставте букви у словах на свої місця, які ж поняття ми сьогодні розглянемо на уроці.
IV. Повідомлення теми уроку.
- Так, сьогодні на уроці ми будемо говорити про планети Сонячної системи. Та ще й не звичайні, а про планети-гіганти. Також дослідимо їхню віддаленість від Сонця і покажемо це все на шкалі, яку виготовимо разом. Ну що, готові? Тоді починаємо.
· Вивчення нового матеріалу
· Робота з підручником с.81 і зошитом с.41 (завдання 1,2) Походження слова «планета» (Пояснення слів «мандрівник» - той, хто мандрує (подорожує)і вирушає мандри (подорож); «блукають» - рухаються)
· Пальчикова гімнастика.
· Бесіда.
- Як ви думаєте, чому планети-гіганти отримали таку назву? (Пояснення слова «гігант»)
· Робота з підручником с.81-81 і зошитом с.42 (завдання 3). Інформація про планети.
· Фізкультхвилинка.
· Відео. Планети гіганти: цікаві факти.
· Закріплення вивченого матеріалу.
· Виготовлення моделі-шкали Сонячної системи.
З допомогою ватману, смужок паперу, клею і фломастерів скласти шкалу віддаленості планет від Сонця. (Пояснення слів «шкала» - лінійка, «віддаленість» - відстань)
· Вікторина (інтерактивна вправа)
· Підсумок уроку
· Опитування «Планети»
· Домашнє завдання:
- С.81-83 уважно читати;
- С.з. 43 завдання №5-7;
- Творчо-пошукове завдання за бажанням: Використовуючи текст підручника, науково-популярну літературу, хрестоматії, енциклопедії, підготуйте розповідь-рекламу про одну з планет-гігантів таким чином, щоб викликати бажання здійснити віртуальну подорож до неї.
· Рефлексія (самооцінювання)
· Зоряне небо.
Урок №5
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема: Молочний шлях - наша галактика
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата:20.03.2025
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Молочний шлях - наша галактика
Мета уроку:
Ознайомити учнів з поняттям "галактика";
Розповісти про Молочний шлях як галактику, в якій ми живемо;
Підкреслити значення вивчення астрономії для людства.
Обладнання:
Підручник з предмету "Я досліджую світ";
Відеоматеріали про Молочний шлях;
Астрономічні моделі галактик;
Картки з завданнями.
Хід уроку
I. Організаційний момент (2 хв.)
Привітання, перевірка готовності до уроку.
II. Мотивація (3 хв.)
Обговорення з учнями, чому важливо вивчати астрономію і як вона впливає на наше життя.
III. Введення нового матеріалу (20 хв.)
Поняття "галактика" (7 хв.)
Пояснення терміну, розгляд типів галактик за допомогою моделей.
Молочний шлях - наша галактика (13 хв.)
Показ відеоматеріалів про Молочний шлях;
Обговорення фактів про Молочний шлях;
Пояснення, що Сонячна система знаходиться в одному з його спіральних відгалужень.
IV. Практична частина (15 хв.)
Групова робота (7 хв.)
Розподіл класу на групи, розподіл карток з завданнями;
Завдання можуть включати питання на засвоєння теоретичного матеріалу, малюнки для анотацій, запитання на критичне мислення тощо.
Презентація робіт (8 хв.)
Кожна група представляє свою роботу, пояснює відповіді.
V. Підсумок уроку (5 хв.)
Обговорення презентованих робіт (2 хв.)
Вчитель та учні обговорюють представлені роботи, акцентуючи на ключових пунктах.
Підсумок (3 хв.)
Вчитель робить підсумок уроку, акцентуючи на значенні Молочного шляху як нашої галактики та важливості вивчення астрономії.
VI. Домашнє завдання (1 хв.)
Призначення домашнього завдання для подальшого вивчення теми: наприклад, створення власної моделі Молочного шляху або написання невеличкого дослідження про іншу галактику.
Урок №6
Конспект
залікового уроку я досліджую світ
Тема: Які взаємозв'язки існують у природі?
Школа, клас: Грушівська гімназія, 4 клас
Дата:
Студент-практикант Янушко Ірина Юріївна
Тема: Які взаємозв'язки існують у природі?
Мета: продовжувати знайомство про природу; встановлювати взаємозв'язки у природи; розвивати уміння аналізувати і порівнювати об'єкти природи; формувати потребу у пізнання навколишнього світу; виховувати дбайливе ставлення до рідної природи.
Хід уроку
- Організаційний момент
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки –
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить –
Бо світ навколо любові просить.
- Що таке природа? ( наведіть приклади)
- Розкажи, чому ти любиш природу?
- Наведи приклади які збагачують навколишній світ природи?
Світ, що оточує нас, гарний і загадковий. Щоб багато дізнатися про природу треба вміти її збагачувати.
Гра «Передай м'яч» ( вчитель передає м'яч учневі, та ставить до нього запитання, все що стосується природи. Відповіді обґрунтовує та доповнює, наводить приклади за допомогою дидактичних малюнків та карток)
Усе довкола, крім того що зроблено людиною, належить до природи. Природа – це повітря, вода, рослини, тварини, люди, гірські породи та грунт, Місяць, Зорі, Сонце. У природі все взаємопов'язане. Тісні зв'язки існують між тілами живої та неживої природи.
- Щоб краще дізнатися про це розглянемо схему: сонце, дерево, гриби, білочках, хмари.
- Чи пов'язані між собою жива і нежива природа?
- Які умови необхідні для її життя
- Без чого не можуть жити люди, ані тварини, ні рослини? (повітря, вода, їжа, тепло, світло)
2. Повідомлення теми та мети уроку
Між живою та неживою природою існує тісний зв'язок. На цьому уроці ми поговоримо про взаємозв'язки у природі та спробуємо дізнатися, які зв'язки існують між людиною та навколишнім світом?
Поміркуй над прислів'ям: «З природою живи в дружбі, то буде вона тобі в службі»
Бесіда вчителя. У давнину люди повністю залежали від природи. З часом, вивчивши природу, вони навчилися не лише пристосовуватися до неї, але й активно змінювати її. Вплив господарської та інших видів діяльності на природу, зростає з року в рік. Головний обов'язок кожної людини – це дбайливе ставлення до природи, збереження представників рослинного та тваринного світу. За допомогою карток давайте розглянемо взаємозв'язки між тваринами.
- Підскажіть, чи існує взаємозв'язок з тваринами? Пригадайте за способом живлення тварин поділяються на які групи?
- Назвіть тварин, які належать до рослиноїдних хижих, всеїдних. (дітям пропонують відшукати ілюстрації тварин, за стрілочками живлення, які відносяться до цих груп)
Рослиноїдні ( заєць, олень, голуб, черепаха)
Хижі ( вовк, лисиця, сова, щука)
Всеїдні ( ведмідь, білка, мураха)
3. Фізкультхвилинка
На городі соняшник, сонячно зацвів –
Розпрямив голівоньку, рученьки розвів.
Милувався сонечком, дощик зустрічав,
І смачним насіннячком діток пригощав.
Посміхайся ж друже наш, нам через віконечко,
Мила наша квіточка, друге наше сонечко.
Робота в групах ( роздивимося ілюстрації, що на них зображено? За допомогою навідних питань складемо речення, придумаємо назву до ілюстрації та відгадаємо загадки)
- Куди не ступиш – всюди маєш,
Хоть не бачиш а вживаєш. (повітря)
- Вона прозора, як сльоза,
І кольором як бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї жити не можна. (вода)
- Голуба хустина, жовтий клубок
По хустині качається, людям усміхається. (сонце)
Гра «Продовж ланцюжок живлення»
Морква ----- заєць ----- …. (лисиця)
Трава ----- козуля ----- …. (вовк)
Зерно ----- миша ----- …. (кіт)
Дерево ----- комахи ---- … (дятел)
- Підскажіть, які умови необхідні для життя, дає Сонце живим організмам? Переконайтеся, що для життя людям та тваринам необхідно: світло, тепло, повітря, вода та їжа. Наведіть приклади (на дошці – малюнки із зображенням продуктів харчування, поділіть їх на корисні для здоров'я продукти. Які страви можна з них приготувати? Вибрати та назвати шкідливі для здоров'я продукти, поясніть свій вибір?
Гра «Змагання» Переглядаючи мультфільм «Про мавпочок» назвати якомога більше корисних продуктів харчування, назвати якнайбільше ланцюжків живлення.
- Підсумок уроку
- Що нового дізналися на уроці?
- Чи справдились ваші очікування?
- Що вам допомагає пізнавати природу і навколишній світ?
- Які ланцюжки живлення були створені? Наведіть приклади.
- Які умови необхідні для життя рослинному та тваринному світі?
Висновок: отже між живими організмами існує взаємозв'язок, в першу чергу є їжею для інших тварин. Такі зв'язки існують між живими організмами, коли один є їжею для іншого, називають ланцюжком живлення. Починаючи завжди з рослин.